PÜF NOKTASI

RAMAZANDA MİDEDE YANMA, EKŞİME VE ŞİŞKİNLİK YAŞAYANLAR

Ramazan ayında oruç tuttuğumuzda, gün boyunca yemek yemediğimiz sadece iftar ile sahur arasında beslendiğimiz için Bu değişiklikler bazı kişilerde mide sorunlarına neden olabilir. Midede şişkinlik, ekşime ve yanma hissi gibi belirtiler yaşayanlar şu önlemleri alabilirler:

Su tüketimini artırın:

Gün boyunca susuz kalmak mide sorunlarına neden olabilir. İftar ve sahur arasında yeterli miktarda su içmek mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Beslenme düzenine önem verin:

İftar ve sahur arasında yemek yemek önemlidir ancak yemekleri hızlı tüketmek ve aşırı yemek yemek mide sorunlarına ve hazımsızlığa neden olabilir. Küçük porsiyonlarla beslenmek ve yemekleri yavaş yavaş yemek, mide rahatsızlıklarını azaltabilir. Özellikle İftarda yemeye çorba ile başlayıp biraz bekledikten sonra yemeye kademeli olarak devam edilmeli ve hafif yiyecekler tercih edilmeli. İftarda fazla yemek hazmı zor besinlerin hızlı tüketilmesi mide asit miktarı arttırır. Bu da kişiler üzerinde ağırlık ve uyku ihtiyacı yapabilir. Bunun sonucunda da reflü atakları kaçınılmaz hale gelir

Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının:

Baharatlı, yağlı ve ağır yiyecekler mide sorunlarını artırabilir. Sahurda kahvaltı tarzı hafif yiyecekler tüketmek ve besinleri iyi çiğnemek gerekir. İftar ve sahurda daha hafif yiyecekler tercih edin.

Fiziksel aktiviteyi azaltın:

Aşırı fiziksel aktivite mide sorunlarına neden olabilir. Oruç tutarken aktivitelerinizi azaltın ve vücudunuzu dinlendirin.

Doktorunuza danışın:

Eğer mide sorunları devam ederse veya çok kuvvetli ise, doktorunuzla konuşun. Doktorunuz size uygun bir tedavi planı önererek sorununuzu çözebilir. Mide sorunları sıkıntılı bir durum olabilir ancak yukarıdaki önerilerle bu sorunların azaltılması mümkündür. Yine de, ciddi bir durumda doktorunuza danışmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu