SAĞLIK

REFLÜYE KARŞI 10 ETKİLİ ÖNERİ

Reflü, birçok kişinin yaşadığı rahatsız edici bir durumdur. Ancak, basit önlemler alarak ve yaşam tarzınızı düzenleyerek reflü semptomlarını kontrol altında tutabilirsiniz. Hastaların yaşam kalitesini oldukça düşürür , birçok faktörden etkileniyor. İşte reflü hastalarına yönelik 10 etkili öneri:

1-Asitli Meyvelerden Kaçının:

Özellikle reflü sebebi ile yemek borusu tahriş olmuş kişilerde bu meyvelerin yanma hissine sebep olma olasılığı çok daha artıyor. Asitli meyveler, özellikle portakal ve mandalina gibi meyveler, reflü semptomlarını artırabilir. Muz ve elma gibi daha az asit içeren meyveleri tercih ederek rahatlama sağlayabilirsiniz. Yine de şikayetler hastaya göre değişebildiğinden meyveleri teker teker denemenizde ve kendinize iyi gelen meyveleri belirlemenizde fayda var.

2-Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun:

Yağlı yiyecekler, mide asidinin salgılanmasını artırabilir. Kızartma yerine ızgara, fırınlama veya haşlama gibi daha hafif pişirme yöntemlerini tercih edin .Yağların mideyi terk etme süresi çok uzun olduğundan fazla yağlı yiyecekler reflü şikayetlerini artırıyor. Tam yağlı süt ürünlerinin yağ kısmı da benzer etkilere yol açabileceğinden tam yağlı süt ürünleri yerine daha az yağlı olanları tercih edin.

3-Yumurta Beyazını Tercih Edin:

Yumurta sarısı, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını kolaylaştırabilir. Yumurta tüketiyorsanız, beyazını tercih etmek daha iyidir. Yumurta sarısı yemek borusunun mideye açılan kapağının gevşemesine yol açan kolesistokinin hormonunun salınmasına neden oluyor. Böylece mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması kolaylaşarak reflü şikayetleri artıyor. Bu nedenle yumurta tüketilecekse sarısının değil beyazının tüketilmesinde fayda var.

4-Yatmadan Önce Yemek Yemeyi Bitirin:

Yatmadan önce en az 2-3 saat boyunca yemek yememeye özen gösterin. Yatarken dik pozisyonda olmak, mide içeriğinin yemek borusuna kaçma riskini azaltabilir. Aksi halde yer çekiminin de etkisi ile mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçma riski artıyor. Bu da şikayetleri artırıyor.

5-Baharatlı Yiyeceklerden Kaçının:

Baharatlı yiyecekler, yemek borusundaki tahrişi artırabilir. Özellikle acı kırmızı biber içeren yiyeceklerden kaçının.

6-Az Miktarlarda ve Sık Yemek Yiyin:

Tek seferde büyük miktarlarda yemek yemek, mide basıncını artırabilir. Daha küçük porsiyonlar halinde sık sık yemek yemeye özen gösterin.

7-Kilo Verin:

Aşırı kilo, mide basıncını artırarak reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek, reflüden korunmanıza yardımcı olabilir.

8-Alkol Almayın:

Alkol, mide asidini artırabilir ve sfinkterin kasılma gücünü azaltabilir. Mümkünse alkol tüketimini sonlandırın.

9-Yemek Yerken Su İçmeyin:

Yemek esnasında su içmek, mide içeriğinin yemek borusuna kaçma olasılığını artırabilir. Su tüketimini yemekler arasında gerçekleştirin.

10-Dar Kıyafetlerden Kaçının:

Dar kıyafetler, karın içi basıncını artırarak reflü semptomlarını artırabilir. Rahat kıyafetler tercih edin ve özellikle yemeklerden sonra dar kıyafetlerden kaçının.

Bu önerilere uyarak, reflü semptomlarınızı kontrol altında tutabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Ancak, şiddetli semptomlarınız varsa veya sürekli devam ediyorsa, bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu