SAĞLIK

SAÇLARINIZ ÇABUK YAĞLANIYORSA İŞTE ÇÖZÜMÜ

Saçların yağlanması aslında önemli bir cilt sorunudur, çünkü yağlı olan saç değil, saçlı deridir. Saçlı derideki yağ, saçlara doğru daha yayılmıştır. Saçlarda oluşan aşırı yağlanmayı önlemek için öncelikle, yağlı saçlara yönelik şampuan kullanmak ve çok sık yıkamamak gerekir. Yağlı saçın çok sık yıkanması, saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına neden olabilir, bu da daha fazla yağlanmaya yol açabilir.

Yağlı saçların gün aşırı yıkanması uygun olup, şampuandan önce saçlı derinin düz ılık su ile yıkanması ve yağının arındırılması önerilir. Yağdan arınan saçların sonra şampuanla yıkanması uygundur. Hatta, ılık su ile yıkanıp, son durulamayı soğuk suyla yapmak yağlı saçlar için ideal bir yöntemdir.

BİBERİYE KÜRÜ

Biberiye bitkisi ve 1 tatlı kaşığı kekiği, 1,5 su bardağı kaynar suda demleyin. Karışım bir süre bekletin ve ardından saç diplerine iyice yedirin.

SARI KANTARON

1 litre suya iki tutam sarı kantaron yaprak ve ezilmiş kökü, iki tutam ısırgan otu yaprağı karıştırılarak saçlara uygulanır.

YUMURTA

4 tane yumurta çırpılarak saçlara hafif masaj yapılır. Bu şekilde 15 dakika bekletilir, sonra iyice durulanır. İsteğe göre bir bardak konyak ile bir bardak gül suyu karıştırılarak durulanır.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi saçlara çok iyi gelir, durulama suyuna elma suyu ekleyin.

Yağlı saçlar için Lavanta Kürü:

  • Bir tutam lavanta
  • 3 su bardağı klorsuz su

Suyun içine lavanta atılır ve 7-8 dakika kaynatılır. Süzülür. Bu karışım ılık bir şekilde saç ve diplerine yedirilir. 30 dakika bekletip, durulanır. Saçınızı, saç tipine uygun bir şampuanla yıkadıktan sonra bu kürü uygulayınız. Bu kür, temiz saça uygulanır.

 

Yağlı saçların gün aşırı yıkanması uygun olup, şampuandan önce, saçlı derinin düz ılık su ile yıkanması ve yağının arındırılması gerekir. Yağdan arınan saçların sonra şampuanla yıkanması uygundur. Hatta, ılık su ile yıkanıp, son durulamayı soğuk suyla yapmak yağlı saçlar için ideal bir yöntemdir. Şimdi size önereceğimiz bitki kürleri ile de saçlarınızı yağdan arındırmanız mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu