PÜF NOKTASI

SAÇTAKİ EGZAMAYI GEÇİREN MUCİZE

Gerçek ismi neem ağacı olan tesbih ağacı, tesbihlerin yapılışında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tesbih ağacının yağından üretilen esans yağda güzellik alanında kullanılmaya başlandı. Çeşitli kozmetik ürünlerin içerisine katılan bu yağın aynı zamanda saça olan mucizevi etkileri de bulunuyor. Saç derisini besleyen tesbih ağacı saçta meydana gelen egzama, bitlenme, pul pul dökülme gibi problemlerinde önlenmesini sağlıyor.

ÇEŞİTLİ GÜZELLİK ÜRÜNLERİNDE KULLANILMAKTADIR

Tesbih ağacı Hindistan’da ve Avrupa’nın sıcak bölgelerinde yetişmektedir. Uzmanlar, tesbih ağacının insan sağlığı için çok yaralı olduğunu ortaya koydu. Bir çok hastalığın çaresi olarak kullanılan tesbih ağacı dünya çapında halk il/acları olarak geniş bir kullanım geçmişine sahiptir. Her ne kadar sert bir kokusu olsa da, yağ asitleri ve diğer besin maddelerinde yüksektir. Çeşitli güzellik ürünlerinde de kullanılan tesbih ağacı, cilt kremleri, vücut losyonları, saç ürünleri gibi kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.

SAÇ DERİSİNİ BESLEMEKTEDİR

Yapılan araştırmalara göre tesbih ağacı aynı zamanda saç derisi besleyen yağ asidi içermektedir. Bu sayede saçlar nemlenerek, parlak ve canlı bir hale gelir.

SAÇTA OLUŞAN EGZAMAYA İYİ GELİYOR

Kuru, yetersiz beslenmiş veya kaba tüyleri pürüzsüz, ipeksi bir dokuya dönüştüren tesbih ağacı yağı, egzama veya dermatit, kaşıntılı, kuru, kırmızı, pul pul dökülme gibi saç derisinde oluşan sorunları gideriyor.

BİTLERDEN HIZLICA KURTULMANIZI SAĞLAMAKTADIR

Tesbih ağacının bir diğer adı da neem ağacıdır. Tesbih ağacının faydaları arasında saçta oluşan bit ve böceklenmeleri önlemesi de yer almaktadır. İçerdiği insektisidal bileşeni sayesinde oluşan bitlerden hızlıca  kurtulmanızı sağlar.

Sivilcelerde ; Kullanımıyla, sivilce ve akne problemleri büyük ölçüde tedavi edilecektir. Ciltte biriken mikrop ve bakterilerin kırılmasında etkili olan tesbih ağacı yağı, sivilcelerin artması için uygun ortamı yok edecektir. Sivilcelerin büyük ölçüde azalmasını sağlayan tesbih ağacı yağı, özellikle iltihaplı sivilcelerin kurumasında etkili olmaktadır. Sivilcelerin ardından ciltte kalan sivilce lekelerinin yok olması için de kullanılan tesbih ağacı yağı, yüz temizleme işlemlerinde faydalı olmaktadır. Makyaj temizliğinde kullanılan losyonlara tesbih ağacı yağı ilave edildiğinde, makyaj kalıntılarının tam olarak çıkması sağlanacak ve cilt beslenecektir.

TESBİH AĞACI YAĞI İLE SAÇ MASKESİ

  • 1 çay kaşığı Tesbih ağacı yağı
  • 3 çorba kaşığı avokado yağı
  • 4-5 damla lavanta yağı

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bunu saç derisine ve saçınıza uygulayın ve hafifçe masaj yapın. 1 saat sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

DEFNE YAĞI

Antibiyotiktir: Defne yaprağının harika antibiyotik özelliklerine sahip olduğunu bilmekten memnuniyet duyabilirsiniz. Bu, çeşitli mikrop, bakteri ve mantar türlerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir. Defne yağıyla küçük yaralar, yanıklar, kabarcıklar veya her türlü yarayı temizleyebilirsiniz. Buna ek olarak, herhangi bir yan etkisi yoktur. Özellikle, küçük kazalara eğilimli olan çocuklarda yaraları tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir.

Antiseptiktir: Yaralar, hafif gözükseler de, demir nesneler, paslı veya başka türlü kirli nesneler nedeniyle oluştuysa göz ardı edilmemelidir. Yaralar septik veya Tetanos olmaya çok eğilimlidir ve şiddetli konvülsiyonlar, kramplar, nefes darlığı, ağrı, hidrofobi ve hatta delilik gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Yağın antiseptik özelliği, bu tür enfeksiyonlara karşı yaraları korur ve bakteriyel büyümeyi engeller, aynı zamanda bu acı durumlardan kaçınmaya da yardımcı olur.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı tırnak, saç, ciltle ilgili sorunların giderilmesinde tedaviye destekleyici olarak kullanılır. Deodorant, gargara ve böcek kovucu gibi nedenlerle de tercih edilebilir. Varsa cilt sorunlarının yatıştırılmasına yardımcı olurken cildin genel görünümünün iyileşmesinde etkilidir. Çay ağacı yağındaki bileşenlerin bakteri, mantar ve akarları öldürürken alerjik durumlara karşı fayda sağladığı düşünülür.

ÖNEMLİ NOT: Çay ağacı yağı, topikal olarak uygulandığında akne ve diğer cilt enfeksiyonlarının tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Yutulmadığı sürece güvenilirdir. Ağızdan alındığında zehirlenmelere yol açabilir. Saç diplerine masaj yapılarak sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Anti’ Özelliklere Sahip

Çay ağacı yağının anti-bakteriyel olması en çok bilinen yararıdır. Yüzyıllardır Avustralya’da cilt rahatsızlıklarının tedavisinde iyileştirici kabul edilir. Yüksek terpinen içeriği çay ağacı yağına, anti-inflamatuar güç verir. Bu da çay ağacı yağına iltihap azaltıcı özellik kazandırır. Yine çağ ağacı yağı, mantar ve mayalar üzerinde de etkilidir. Araştırmalara göre, cilt, boğaz, ağız ve cinsel organlarda sorun yaratan candida albicans mantarına karşı sonuç verebilir. Çay ağacı yağının bazı virüslere karşı da anti-viral özellik gösterdiği araştırmaları hala sürüyor.

Egzamanız Varsa…

Çay ağacı yağının kullanımı, kontakt dermatit (egzama) tedavisi konusunda da araştırılıyor. Sonuçlara göre, alerjik kontakt dermatiti baskılamada diğer tedavilere göre daha başarılı sonuçlar verdi. Ancak yine de unutulmaması gereken bir kanıt var. Çay ağacı yağı bazı kimselerde dermatite neden olabilir ya da egzaması olan kişilerde kullanımı sakıncalı olabilir. Dermatologlar, kirpik dibi iltihabı (blefarit) gibi hastalıklarda, egzama ve enfeksiyonlarda çay ağacı içerikli şampuanlar yerine öncelikli olarak başka şampuanları önerirler.

Sedef Hastalığı Şikayetlerini Azaltabilir

Çay ağacı yağının sedef hastalığı tedavisinde de kullanılmasıyla ilgili araştırmalar henüz yetersizdir. Ancak bu yağın, bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyon ve iltihaba karşı hastalıktaki şikayetlerin azalmasında destekçi olabileceği belirtilir.

Ayak Mantarında Etkili Olabilir

Atlet ayağı ya da sporcu ayağı olarak bilinen ayak mantarlarında çay ağacı yağının etkili olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Günde iki kez uygulanan çay ağacı kremi, ayak mantarı belirtilerini azaltmada önemli bir rol oynamıştır. Ayak tırnağı mantarıyla ilgili araştırmalar henüz yetersiz olsa da tırnak mantarı için bu yağın etkili olabildiği düşünülür.

Saç Sağlığı İçin Kullanılabilir

Kepek 7’den 70’e pek çok kişinin hayatının bir döneminde sorunu haline gelebilir. Çay ağacı yağı içeren şampuanların kullanımı, kepekle mücadelede önemli bir destekçi olabilir. Çay ağacı yağı saçlarınızı nemli tutabilir, kimyasalların ve ölü deri hücrelerinden ayrılmasını teşvik edebilir. Saçı yağdan arındırarak kaşıntıyı önleyebilir. Saç bitinde de çay ağacı yağının lavanta yağı ile birlikte kullanımının bit yumurtalarının tedavisinde etkili olduğu araştırmalarla gösterilmiştir. Saç bitleri, tıbbi tedavilere karşı gün geçtikçe daha dirençli hale geliyor, uzmanlar ise bunun üzerine tedavilerde esansiyel yağların kullanımını artırma eğiliminde.

Çay ağacı yağının özellikle şu durumlarda kullanılması önerilir:

Yara Pansumanı: Bakterileri öldürmek ve iltihaba karşı yaraya birkaç damla çay ağacı yağ sürülebilir.

Kepeğe Karşı: Yine şampuanınızın içine birkaç damla çay ağacı damlatıp kepeğe karşı saçlarınızı öyle yıkayabilirsiniz.

Akneyle Mücadele: Yarım bardak suya 4 damla kadar çay ağacı yağı ekleyip günde bir kez bir pamukla yüzünüzü sürün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu