SAĞLIK

SAÇTAKİ KEPEK NASIL ÖNLENİR? KEPEĞE ELVEDA

Kepek en büyük saç sorunlarından biridir; erkekler ve kadınlar için. Kepek sorunu kişilerin sosyal yaşamlarına doğrudan etki eder. Saçlar temiz olsa dahi fresh bir görünüm yakalamak oldukça zordur. Hele ki koyu bir tişört, gömlek giymek kabus gibi bir şey olur. Ancak en sık görülen saç sorunlarından biri olması nedeniyle pek çok kepek tedavisi bulunur. Kepek yani, saç derisinin pul pul dökülme problemi cildin ve saç derisinin kendisini yenilemesinden kaynaklanır. Aslında biz her yıkandığımızda saç derimizdeki ve vücudumuzdaki ölü deriyi atarız. Ancak bu gözle görülür bir durum değildir. Kepek ise cildin kendini aşırı hızlı yenilemesi ve ölü derinin kendisini atamamasından kaynaklıdır. Bu problemi tetikleyen pek çok unsur bulunur. Kepek tedavisine geçmeden önce kepek oluşumunu tetikleyen faktörleri inceleyelim!

Saçtaki Kepek Nasıl Önlenir?

Yanlış Şampuan!

Kadınlarda ve erkeklerde kepek sorunun en temel sebebi yanlış şampuan seçimidir. Pek çok kişi şampuan satın alırken saç tipini göz ardı eder. Marketlerde, oldukça ucuz fiyatlara satılan şampuanlar kimyasal içerirler. Kepekten tutunda dökülmeye, saç kuruluğuna kadar pek çok problemi de beraberinde getirirler. Özellikle kalabalık ailelerin yaptığı bir yanlış, ortak bir şampuan kullanmaktır. Halbuki her saçın ihtiyacı farklıdır ve saç tipine ve saç sorunlarına göre şampuan seçimi gerçekleşmelidir. Kimyasal barındırmayan, kepek şampuanları tercih etmek, bu problemi yenmenizde olmazsa olmazdır.

Saç Şekillendirici Ürünler

Saç şekillendirici ürünler gün sonunda saçtan arındırılmıyorsa kepek oluşumu kaçınılmazdır. Sabah şekillendirdiğiniz saçınızı mutlaka akşamına yıkamalısınız. Özellikle kısa saçlı erkeklerde kepek probleminin çokça görülmesinin en baş nedeni jöle, köpük vb. ürünlerdir. Saç derisini tahriş eden ve hava almasını engelleyen bu tip ürünler dikkatli kullanılmalıdır. Kepek oluşumunu engelleyen şekillendirici ürünler tercih edilebilir. Ancak yine de arındırma işlemi gün sonunda mutlaka gerçekleştirilmelidir!

Cilt Kuruluğu


Cilt kuruluğu problemi olan kişilerde kepek sorunu oldukça fazla görülür. Hatta bu durumda kepek şampuanları da yetersiz kalabilir. O nedenle yapılacak ilk şey kuruluk problemi ile başa çıkmak olmalıdır. Bunun için birazdan sıralayacağımız bitkisel yöntemlerle saç bakımı gerçekleştirmek gerekir. Zeytinyağı ve bal gibi doğal kürler saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu engelleyebilir. Yine aynı şekilde nemlendirici içeriği olan şampuan kullanımı gerçekleştirilmelidir. Kuru cilt sorunundan kaynaklı kepeklenme gerçekleşiyorsa bol bol su tüketmeye gayret edilmelidir.

Yağlı Cilt

Yağlı ciltlerde kepek oluşumunun nedeni ise ölü derinin saç derisine yapışması ve pul pul dökülmeye neden olmasıdır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin saç yıkama işlemlerinde dikkat etmesi gereken husus; kullandıkları ürün her ne olursa olsun saçlarından iyi arındırmak olmalıdır. Yine aynı şekilde yağlı saç şampuanları kullanımı kepek oluşumunu engelleyebilir.

Saç Yıkama Sıklığı

Saçı çok az yıkıyor olmak ya da çok fazla yıkamak da kepek oluşumunu tetikler. Aşırı kepek sorunlarından biri de saçı gerektiğinden az ya da fazla yıkamaktır. Aşırı yıkanan saç kurur ve pul pul dökülmelere sebebiyet verir. Az yıkanan saçın yağlanma sebebi ise; ölü derinin saç derisine yapışmasıdır. Ölü deriden arınmayan saç derisi bir zaman sonra kepeklenmeye başlar.

Beslenme

Vücudumuza gerçekleşen pek çok sorunun temelinde beslenme alışkanlıklarımız yatar. Yanlış beslenme saçınızdan cildinize kadar vücudun her bölgesinde etkisini gösterir. Sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde her şeyin aşırısından kaçınıp, kahve ve çay tüketiminizi en aza indirmelisiniz.

Kepeğe Karşı Doğal Yöntemler

Hindistan Cevizi Yağı: kepekli saçlar için en iyi yöntemlerden biri Hindistan cevizi yağı uygulamaktır. Duş öncesi saç derinize masaj yaparak uygulayıp tülbent ya da havlu ile saçınızı sarın. 40 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile saçınızdan arındırabilirsiniz. Kepek sorununa oldukça etkili bir yöntemdir!
Pancar Suyu: en etkili kepek tedavi yöntemlerindendir. Pancarı olduğu gibi kaynatıp suyu ile saç derinize masaj yapın. Sonrasında kepek şampuanı ile saçınızı yıkayın.

Sirke: sadece kepek problemi için değil, pek çok saç sorunu için oldukça etkilidir. Saç derisi kabuklanmalarına, tahrişlerine karşı birebir etki gösterir. Saç durulama işleminizi sirke ile saç derinize masaj yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu