SAĞLIK

Sadece Çocukları Etkileyen Salgın Dünyada Hızla Yayılıyor..!

Uzmanlar Dünyada Hızla Yayılan Ve Sadece Çocukları Etkileyen Bu Salgın Hastalık Hakkında Ebeveynleri Uyarıyor..

Dünyadaki virüs salgını duyanları korkutuyor. Geçtiğimiz günlerde bir uzman, virüslerle bulaşan bu hastalığın çocuklara nasıl bulaştığına dair detaylı bir açıklama yaptı. El-ayak-ağız hastalığı genelde 10 yaşının altındaki çocuklarda görülüyor. Ancak nadiren de olsa yetişkinler bu hastalığı geçirebiliyorlar. Uzman Laura Kornegay, WAVY’ye “ABD’nin bütün eyaletlerindeki acil servislere getirilen çocuklarda el-ayak-ağız hastalığına rastlandı. Hastalık giderek yaygınlaşıyor” dedi.

Dünyadaki virüs salgını duyanları korkutuyor.

Geçtiğimiz günlerde bir uzman, virüslerle bulaşan bu hastalığın çocuklara nasıl bulaştığına dair detaylı bir açıklama yaptı.

El-ayak-ağız hastalığı genelde 10 yaşının altındaki çocuklarda görülüyor. Ancak nadiren de olsa yetişkinler bu hastalığı geçirebiliyorlar. Uzman Laura Kornegay, WAVY’ye “ABD’nin bütün eyaletlerindeki acil servislere getirilen çocuklarda el-ayak-ağız hastalığına rastlandı. Hastalık giderek yaygınlaşıyor” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nden aktarılanlara göre hastalık belirtileri arasında yüksek ateş, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve ateş çıkmasının üstünden birkaç gün geçtikten sonra oluşan aftlar var.

Yardım alınmalı

Dr. Kevin Connelly, WWBT’ye “Ağız içinde çıkan kabarcıkların çocuklar yemek yiyemeyip sıvı tüketememesine neden oluyor. Böylelikle de yetersiz besleniyor ve susuz kalıyorlar” dedi.
Bazı vakalarda hastalar kendileri beslenemediğinden kendilerine serum takılmak zorunda bile kalınmış.

Virüs, fiziksel temasla bulaşıyor. Hastalığa sahip kişiyle sarılmanız bile virüsün size geçmesine neden olabiliyor. Virüsün neden olduğu hastalık için kesin bir tedavi yok. Hastalar reçetesiz ilaçlar kullanarak hastalığa çözüm bulmaya çalışıyorlar. El-ayak-ağız hastalığının çocukları da etkilediği çoğu kişi tarafından bilinmiyordu. Siz de yeni öğrendiyseniz ve çocuğu olan aileleri uyarmak istiyorsanız paylaşın.

0 0 oylar
Oylama

Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu