PÜF NOKTASI

Sağlıklı Yaşam için Aslında Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış!

Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Bildiğimiz 10 YanlışBu günlerde sağlıklı yaşamak bir trend haline geldi ve bu aslında iyi ve pozitif bir hedef olarak karşımıza çıkıyor. Dengeli bir yemek düzeni, fiziksel aktiviteler ve iyi bir uyku bunlardan bazılarıdır. Bunların hepsi bizi sağlıklı, güçlü ve mutlu yapar ama bu trendin gelmesiyle doğru görünen yanlışlara dikkat etmeliyiz çünkü bize zarar verebilirler. Aşağıdaki listeye göz attıktan sonra sahip olduğunuz ergonomik sandalyeden kurtulmaya karar verebilirsiniz.Ayrıca, sizde mükemmel ve sağlıklı hayatınıza başlayabilirsiniz. Bu yazının sonunda size duş almanın en iyi vaktini söyleyen ekstra bir maddemiz var.

Şişeden Su İçmek Daha Sağlıklıdır.

Kanadalı bilim adamlarına göre bütün plastik şişeler çok çeşitli bakteriler toplamaya yatkındır. Plastik şişeleri yıkamak zordur ve yapısı gereği çabuk bozulur. Bir yerinde çizik oluştuğunda bakteriler için çok güzel bir yaşama alanı oluşur. Kimse, şişenin ağzını temizlemez ve şişede kalan suyun kötü kokmasının sebebi de budur.

Bütün Meyveler ve Sebzeler Soyulmalıdır.

Beslenme uzmanlarına göre çoğu sebzeler(salatalık, kabak, domates, biber) ve meyveler soyulmamalıdır. Meyveleri sebzeleri soyarak yararlı olan lifleri ve potasyum, magnezyum ve vitaminleri(C, K, PP, karoten, B vitamini grupları) alamadığımızı söylüyorlar. Meyveleri ve sebzeleri yemeden önce çok dikkatli bir şekilde yıkamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.(Örneğin; kivinin fırçayla yıkanması gerekir.)

Çok Fazla Meyve Suyu Tüketmek Sağlıklıdır


Avustralya ve İngiltere bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre çok fazla meyve suyu içmenin(örneğin detoks yaparken) zararları kanıtlanmıştır. Bol miktarda şeker(paketli meyve suyu yada sıkılmış olması fark etmez) kalp ve damar hastalıklarını, obezite ve diyabet riskini arttırır.

Sizce Hangi Somon Daha Sağlıklı? Soluk Renkli mi? Kırmızı Olan mı?


Doğada yetişen somon türlerinin; örneğin kızıl somon, köpek somonun daha yoğun parlak bir rengi olurken daha yağlı ve pahalı somon türlerinin(omega 3 açısından daha zengin olanların) rengi daha soluk olur ve balığın içinde gördüğümüz beyaz çizgiler aslında iyi birşeydir. Bu balığa herhangi bir boya eklenmediğini gösterir. Yani; balığın rengi tazeliğini veya doğallığını anlamamızda bir ayırt edici özellik rengi değildir. Marketlerde satılan somonların çoğu ya çiftliklerden gelir ya da önceden dondurulmuştur. Çünkü yeni yakalanmış bir balık çok çabuk bozulabilir.

Ergonomik Mobilyalar Normal Mobilyalardan Daha İyi Değildir

Sırt ağrılarına çözüm olarak ergonomik sandalyelerin reklamı çokça yapılmıştır. Ne yazık ki, bu yalnızca bir reklam numarasıdır. Yanlış seçilmiş o güzel mobilyanın sırtınızda bozulmalara yol açabileceği ispatlanmıştır. Bu tür mobilyaların çok belli bir oturma şekli talimatı vardır. Ergonomik sandalyelerin deneme süreci dikkatli bir şekilde uzun yapılmalıdır. Bu kadar pahalı olan mobilyaları uzun uzun test etme şansınız yoksa hiç almamak daha iyi olacaktır.

Vücudumuzun Sürekli Temizlenmeye İhtiyacı Yoktur

Doktor tarafından önerilen özel diyetlerden ya da lavmandan bahsetmiyoruz. Bu farklı bir durum, ama doktora danışmadan önce kendi yaptığımız şeyler bazı sorunlara yol açabilir. Araştırmalar bazı detoks yöntemlerinin verimliliğini onaylamıyor. Mesela, düzenli lavman, özel diyetler, sıvı diyeti yada ölüm diyeti onaylanmayanlardandır. Ama aynı araştırma bu yöntemlerin kötü sonuçları olabileceğini söylüyor; şişkinlik, kusma, mide rahatsızlıkları, karaciğer yetmezliği gibi. Meyve ve sebze tüketimi kesinlikle daha faydalı ve güvenli olacaktır.

Mikrodalga ve Çoklu Pişirici Yemekleri Zararlıdır

Mikrodalga fırının patenti 1940’da alındı, çoklu pişirici ise 1950 yılında Japonya’nın pirinç pişiricisinden gelmektedir. İnsanların bunları çok uzun yıllardır kullanmasına ,(çalşma prensipleri değişik sıcaklık ve basınç modları daha farklı olan)besin değerini ve vitaminini kaybetmez. Bu aletlerin kullanışlılığı içeriğe bağlıdır. Ayrıca daha az yağ kullanabilme özelliğiyle, bu aletler diyet yemek hazırlamaya daha uygundur.

Hafta Sonları Erken Uyanmalısınız

Chicago Üniversitesinin yaptığı araştırma uyumanın insülin duyarlılığını düzenlediğini, ayrıca diyabet riskini azalttığını kanıtlamıştır. İsveçli bilim adamları da aynı görüşte hemfikirdir. Hafta sonları yeterli uyumayanların erken ölme riski %15 daha fazladır ve bu tekrar kanıtlıyor ki uykusuzluk bedenimize ciddi zararlar vermektedir. Uykusuz kalmaktan kaçınmak sağlığımız için son derece önemlidir.
Spordan Önce Esnemek Faydalıdır

Durağan Esneme – Aktif Esneme

Kanadalı ve Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre spor öncesi yapılan durgun esneme egzersizleri kasları hazırlamaz ve aslında beklenmedik sakatlanmalara sebep olabilir. Esnemek tabi ki de kasları spora hazırlar ve rahatlatır ama aynı zamanda da onları güçsüzleştirir ve ağırlık çalışmalarını kötü etkiler. Bir çok spor hocası hareketli esmeyi ısınma olarak, durgun esnemeyi ise yaptığınız spor sonunda yapmanızı tavsiye ediyor.

Pozitif Düşünme Akıl Sağlığı İçin Çok Önemli

Psikologlar ‘her şeyi yapabilirim’ gibi pozitif düşüncenin aslında çok tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bu düşünce şekli sizin gerçeklik algınızı kısıtlıyor ve riskleri tahmin etmenizi zorlaştırıyor ve sizi engel olunamaz bir başarısızlığa, depresyona hatta anksiyete bozukluklarına sürükleyebiliyor. Bütün negatif düşünceleri ve hislerinizi yok saymamalısınız bunlar sayesinde istediğiniz amacı gerçek çözümlerle elde etmek için kullanabilirsiniz.

Ekstra: Duş Almak İçin En Güzel Zaman Nedir?

Sabah mı yoksa akşam mı duş almanın iyi olup olmadığıyla ilgili bir çok görüş vardır ama aslında bu cilt tipinize yada geç uyumak isteyip istemediğinize göre değişebilir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa sabahları duş alın çünkü gece boyunca gözeneklerinizde birikmiş yağın temizlenmesinde etkili olur. Eğer kuru bir cildiniz varsa akşamları duş almanız daha iyi olacaktır. Çünkü kuru ciltler gün içinde deri dökülmeleri yaşarlar ve akşam duş aldığınızda vücudunuz da birikmiş deri döküntülerinden kurtulabilirsiniz. Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız akşamları duş almak sizin için daha iyi olacaktır. Serin suyla yıkanmak sizi uykulu yapacaktır ve uykuya dalmanız daha kolay olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu