SAĞLIK

ŞEKER HASTALIĞININ BAŞLICA BELİRTİLERİ

Tip 1 şeker hastalığının başlıca belirtileri;

ağız kuruluğu, susama hissi, sık idrara çıkma, yorgunluk ve halsizlik, sık acıkma, diyet yapmadığı halde zayıflama, bulanık görme, ellerde ve ayaklarda hissizlik veya uyuşma ve karıncalanmadır.

Tip 2 diyabet

bütün dünyada binlerce insanı etkileyen ve aynı zamanda en hızlı yayılan hastalıklardan birisidir. Bulaşıcı değildir ancak 21. yüzyılın epidemisi olarak kabul edilir çünkü kontrol altına alınmadığı takdirde en kötü vakalarda hayatını kaybetmeye varan çok vahim sonuçları olabilir. Pek çok insanın bu hastalıktan muzdarip olduğunu bildiğinize eminiz, bu nedenle de iki çeşit diyabet olduğunu belirtmek istiyoruz:

Tip 1 diyabet:

Juvenil (gençlik) diyabet olarak da adlandırılır. Bu, doğumdan itibaren başlayan bir hastalıktır.

Tip 2 diyabet:

Bu çeşit diyabet çoğunlukla kötü yaşam tarzından dolayı ortaya çıkar, çünkü son zamanlarda insanlar ya zaman yetersizliğinden dolayı ya da daha ucuz ve daha hızlı olduğundan kötü beslenme rejimlerine maruz kalmaktadır.

Tip 2 diyabet nedir?

Birkaç yıl önce, sadece erişkinler bu hastalığa yakalanırdı ve erişkin diyabeti olarak bilinirdi. Bu tip diyabete insüline dirençli metabolize kan şekeri ile pankreasta insülin yapımının azalması yol açar. Bu iki faktör k-an şekeri seviyesinin önemli derecede yükselmesine neden olur ve bu durum hiperglisemi olarak adlandırılır. Bu durum kalp ve böbrekler gibi çeşitli organlarda belirgin ve uzun süreli hasarlara yol açar. Körlüğe ve yara iyileşmesi problemlerine de neden olur. Maalesef günümüz dünyasında bu hastalığa yakalanan çocuklara ve gençlere sıkça rastlanmaktadır. Henüz tedavisi bulunmamış olmakla beraber, doğru tedaviyle, doktorun talimatlarını yakından uygulayarak ve yaşam tarzında, özellikle de beslenme rejiminde yapacakları köklü değişikliklerle, tip 2 diyabet hastaları hayatlarının geri kalanında yakalarını bırakmayacak olan bu hastalıkla beraber yaşamayı ve onu kontrol altına almayı öğrenebilirler.

Tip 2 Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

Vakaların çoğunda tip 2 diyabet kötü beslenme ve fiziksel eksersiz eksikliğinden dolayı oluşur. Tip 2 diyabet hastalarının yüzde doksanından fazlası aşırı kiloludur. Obez kişilerin midelerine konsantre oldukları çok açıktır. Bu hastalığa yatkın olan kişiler de bunlardır. Eğer fazla kiloluysanız ve de fazla kalorileri yakmak için hiçbir fiziksel aktivite yapmıyorsanız, bu hastalığa yakalanma riskiniz belirgin derecede artar. Ek olarak, diyabete yakalanmada genetik risk de bulunmaktadır. Eğer ailenizde bu hastalığı olan birisi varsa, onlarla alakalı olarak sizin de yakalanma riskiniz nedeniyle en iyisi önlem almaktır.

Yoğun olarak karbonhidrat ve şekerle beslenen, meyve ve sebze tüketimi düşük olan kişiler bu hastalık için mükemmel bir zemin hazırlarlar. Bugün insanlar için kötü beslenmek çok kolaydır.>Abur cubur yiyecekleri almak ve yemek çok basit ve ekonomiktir. Her zaman ve her yerde bulunurlar ve çok ucuz fiyatlarla ilginizi çekerler. Sağlığınızı düşünmeden bunları seçersiniz. Biraz gayret gösterir ve daha sağlıklı beslenirseniz, bu hastalığı kesinlikle önlersiniz. Eğer insanlar kendilerine önem vermezlerse ve bu hastalığın sağlıkları için ne kadar büyük bir tehlike olduğunun, ilerleyici görme kaybı, böbrek yetmezliği, k-an dolaşımı bozukluğuna bağlı ekstremite ampütasyonu ve benzeri pek çok diğer problemler gibi doğuracağı ciddi sonuçların bilincine varmazlarsa, hastalık asla durmayacak ve her geçen gün bundan etkilenen insan sayısı artacaktır, ki bu da oldukça korkutucudur.

Umarız ki bu hastalığın ana nedenlerini ve ciddi sonuçlarını bilmeniz, sizi tip 2 diyabete yakalanmaktan kurtaracak pek çok sağlıklı alışkanlık edinmeniz için teşvik edecektir. Bu bilgileri aile bireylerinizle ve risk altında olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınızla paylaşmanız da son derece iyi bir fikir, değil mi?

2 Yorum

    1. Mutlaka Düzenli Kontrole gidin.Kan şekerinizi ölçerek takibini yapın.Beslenmenize dikkat edin.
      Sitemizden zaman içerisinde denenmiş şekere iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerini paylaşacağız.bizi takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu