PÜF NOKTASI

Sıcak Alerjilerini (Kurdeşen) Rahatlatmak İçin 7 Çözüm

Bilindiği üzere  Alerji bir çoğumuzun sorunu, Sıcak havalar, kurdeşen olarak adlandırılan alerjilere neden olabilir. Bu, vücuttaki ve iklim sıcaklıklarındaki ani değişikliklerden kaynaklanan, cildi etkileyen negatif bir reaksiyondur. Bu, güneşe ve diğer ısı kaynaklarına uzun süre maruz kaldıktan sonra oluşma eğilimindedir. Aynı zamanda, yüksek dozda egzersizden sonra da ortaya çıkabilir.

Bu durumda, kızarıklık ve döküntü görürsünüz. Buna neredeyse her zaman rahatsızlık verici kaşıntı ve yanma hissi eşlik eder. Döküntü yanaklarda, boyunda, göğüslerin altında ve cildin diğer hassas bölgelerinde görülür. Bazı durumlarda ise acı ve enflamasyon ile birlikte, ateşe, bulantıya ve mide problemlerine sebep olabilir.

Bazı belirtiler antihistaminikler ve kortizon ile kontrol edilebilirken, bazı doğal ev ilaçları bu duruma yardımcı olabilir. Aşağıda, alerjilerin ilk belirtisinde kullanılacak en iyi 7 çözümü sizinle paylaşacağız.

1. Kuru maya

Kuru mayayı cilde uygulamak, bu durumdan kaynaklanan kaşıntıyı ve döküntüyü gidermeye yardımcı olabilir.Özellikleri pH’ı düzenler, enflamasyonu hafifletir ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Nasıl kullanılır?

Biraz mayayı su ile nemlendirin ve tahriş olmuş cildin üzerine sürün.
20 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla durulayın.
Belirtiler kaybolana kadar tekrarlayın.

2. Buz

Cilde buz uygulamak, sıcak alerjilerinin neden olduğu tahrişleri hafifletmek için en iyi bilinen yöntemlerden biridir.Soğuk, enflamasyonu azaltır, dolaşımı geliştirir ve vücut sıcaklığını düzenler.

Nasıl kullanılır?

Birkaç buz küpünü yumuşak bir beze sarın ve bunu tahriş olan alana 5-10 dakika nazikçe sürün.
Günde iki veya üç defa tekrarlayın.

3. Zeytinyağı

Çoğu kişi ciltte yağ yağı kullanımını bilir. Artık, temel yağ asitlerinin kuruluk ve erken yaşlanmaya karşı mükemmel olduğu kanıtlanmıştır.Fakat çok az insan bunun alerjilere yardımcı olduğunu, cildin PH’ını düzenlediğini ve kaşıntıyı azalttığını bilmektedir.

Nasıl kullanılır?

Cildinize biraz zeytinyağını nazikçe ovarak uygulayın.
Emmesini sağlayın ve günde iki kez tekrarlayın.

4. Aloe vera

Aloe vera jeli de, bu tip deri rahatsızlıklarının semptomları için cankurtaran görevi görmektedir.Serinletici bileşimi döküntüleri hafifletir ve sıcaklığın neden olduğu kızarıklığı azaltır.Çok miktarda su ve antioksidan sağladığı için, doğal nemi artırır ve cildin pH değerini dengeler.

Malzemeler

1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Nasıl kullanılır?

Etkilenen bölgelere 1 yemek kaşığı aloe vera jeli sürün.20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.
Bunu günde üç kez yapın.

5. Papatya çayı

Soğuk papatya çayı, bu rahatsızlık yüzünden oluşan tahrişi ve döküntüleri kontrol etmek için serinletici bir losyon gibi davranmaktadır.Ayrıca, vücut ısısı ve sindirim problemlerini düzenlemek için direkt olarak bu çayı içebilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı papatya
  • 1 bardak su

Nasıl kullanılır?

Bir fincan kaynar suya 1 yemek kaşığı kuru papatyayı ilave edin ve sonra 10 dakika bekleyin.
Dayanabileceğiniz bir sıcaklığa ulaştığında, cildin etkilenen bölgesine sürün.
Ayrıca, günde bir veya iki bardak için.

6. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, nemlendirici, onarıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca bu durum için mükemmel bir çaredir.Yulaf ezmesini doğrudan uygulamak kızarıklığı azaltır, kaşıntıyı yatıştırır, döküntüleri ve kızarıklıkları hafifletir.

Nasıl kullanılır?

Küvetteki suya bir bardak yulaf ezmesi ekleyin ve 5 dakika bekletin. Sonra, küvete girin.
Opsiyonel: yulaf ezmesini gül suyu ile karıştırın ve etkilenen bölgelerin üzerine hafifçe masaj yaparak uygulayın.
Belirtiler kontrol edilir bir hale gelene kadar günde bir kez tekrarlayın.

7. Elma sirkesi

Elma sirkesi cildin doğal pH’ını düzenlemek için yararlıdır. Aynı zamanda, alerjik reaksiyonları önler.Doğrudan uygulamak, alerjileri hafifletmeye, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

Eşit oranda su ve sirkeyi karıştırın. Sprey şişeye koyun ve etkilenen bölgenin üzerine sıkın.
Cildin bunu doğal olarak emmesine izin verin ve günde iki kez tekrarlayın.Gördüğünüz gibi, sadece birkaç % 100 doğal madde ile, rahatsız edici sıcak alerjilerine elveda diyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu çareleri birlikte kullanmaktan uzak durmak önemlidir, çünkü bu istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu