PÜF NOKTASI

Sineklerden Bıktınız mı? İşte Doğal Yollarla Sineklerden Kurtulma Yöntemi!

Bahar mevsimi ile birlikte sinekler maalesef sürekli etrafımızdalar! Biz onları uzaklaştırmak için her yolu deniyoruz ama onlar pes etmeden geri dönüyorlar! Üstelik çok kısa sürede çok hızlı bir şekilde çoğalarak, kabus haline geliyorlar. Çok hızlılar ve çok rahatsız edici bir haldeler…Onlarla mücadele etmenin doğal yolları var ,şimdi bunlardan bahsedelim.

İşte sinekleri doğal olarak kaçırmanın 4 yöntemini öneriyoruz:

1. Karanfil ve Limon

Sinekler karanfil kokusundan nefret eder ve de limon ile karanfil kokusu birleşince ortada tek bir sinek bile kalmaz. Hem de siz kimyasala maruz kalmadan sinekleri uzaklaştırısınız, hem de hoş bir koku ile de keyif alırsınız.

İhtiyacınız olan da sadece: Limon Ve Karanfil

Limonları ikiye bölün ve karanfilleri limonun iç kısmına batırın. Karanfillerle süslenmiş limonu açık havada masanızın üzerine dekoratif mumlar arasınada yerleştirin ve keyfini çıkarın.

2. Kendin Yap Sinek Kovucu Sprey

Ayrıca ev yapımı bir sinek kovucu sprey kullanarak sineklerden kurtulabilirsiniz. Yine limon ve nane gibi esansiyel yağları kullanabilirsiniz.

Doğal sinek kovucu sprey için ihtiyacınız olacak malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı sıvı bulaşık sabunu, az suyla seyreltilmiş
 • 10-12 damla Nane esansiyel yağı
 • 10-12 damla Limon otu esansiyel yağı
 • Sprey şişe
 • 1 bardak su

Suyu ve sabunu sprey şişesinde karıştırın. Daha sonra 10 ila 12 damla nane yağı ve 10 ila 12 damla limon otu yağı ilave edin. Sprey şişesini kapatın ve iyice çalkalayın. Bu karışımı evinizin her tarafına püskürtün. Sinekleri hep uzak tutmak için de evinize bu karışımı her 2 haftada bir püskürtün.

3. Kendin Yap Sinek Tuzağı

Kendi sinek tuzağınızı hazırlamak için kapaklı bir kavanoza elma sirkesi ve biraz bulaşık deterjanı ekleyin.Elma sirkesi (ACV), fermente elma suyudur. Üzerine bulaşık deterjanı eklendiğinde, sıvının yüzey gerilimi kırılacak ve sinekler bu sıvıya dokunduğunda batacaktır.

İhtiyacınız olacak malzemeler:

 • 2 su bardağı elma sirkesi
 • Bir yemek kaşığı sıvı bulaşık sabunu
 • Kapaklı kavanoz
 • Plastik kılıf
 • Kürdan

Kavanoza elma sirkesi dökün, sıvı bulaşık sabunu ekleyin ve daha sonra kavanozu ağzının üzerine plastik bir parça streç sarın. Bu streçin üzerine de kürdanla delikler açın.Koku ve ışığın uyaranlarına karşı sinekler çekim alanın agirecektir. Dahası, güçlü fermantasyon kokusu da tuzağa dönüşecektir. İsterseniz kavanoza hafif bozulmaya başlamış meyve de koyabilirsiniz. Çok daha etkili olacaktır.Plastik streç bir duvar görevi görecek ve sinekler kaçışı bulamayacaklar. Her sabah kavanoz içinde birçok ölü sinek var bulacaksınız, hemen temizleyin.

4. Lavanta Esansiyel Yağ

 • Lavanta yoğun kokusu için güçlü bir sinek kovucu olarak da işe yarar.
 • İhtiyacınız olacak malzemeler:
 • Lavanta esansiyel yağı
 • Sünger

Kavanoz veya kapaklı kutu

Sünger üzerine birkaç damla lavanta esansiyel yağı damlatın ve ardından kavanoza koyun. Sıkıca kapatın, kokuyu konsantre etmek için ertesi sabaha kadar bekletin. Daha sonra, biraz aralayın ve evdeki her yere yerleştirin.

Ayrıca:

Çürümeye başlamış meyvelerin içinde olduğu kavanozu her sabah çok iyi temizlemeniz gerekir, aksi takdirde çok kötü bir koku yayılır ve de kavanoza siner.Kavanozları yeniden kullanmadan önce çok iyi yıkayın.

Okaliptüs ve sitronella yağı da kullanarak sinekleri ve hatta böcekleri uzaklaştırabilirsiniz.Kuru nane, kurutulmuş lavanta ve kuru limon otunu karıştırıp çevrenize yerleştirerek de sineklerden korunabilirsiniz.Eğer bahçeniz varsa lavanta, limon otu ve nane ekerek de çevrenizde hem güzel bir koku hem de sineklerden korunma kalkanı hazırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu