SAĞLIK

SIRT AĞRILARININ SEBEBİ KANSER OLABİLİR

Umursanmayan sırt ağrıları, günlük yaşam kalitesini bozabilir ve ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir. Özellikle aşağıdaki belirtiler varsa, bir uzmana başvurmak önemlidir:

​AĞIR TAŞIMAYIN

Yüksekten düşme: Yüksekten düşme sonrası ortaya çıkan sırt ağrısı ciddi bir durumu işaret edebilir.
Ağır bir eşya kaldırmakla veya ani öksürmekle açığa çıkan ağrı: Bu tür aktiviteler sonrası ağrı hissediliyorsa, bu durumun altında yatan nedenin araştırılması gerekir.

Hatta ağrı, ciddi bir hastalığa da işaret edebiliyor. Sırt ağrıları ve tedavi yöntemleri ile ilgili, vücuttaki farklı kanser odaklarından yayılma sonucu meydana gelen omurga metastazları, sırt ağrısına yol açabiliyor. Tüberküloz, brusella, akciğer kanseri ve omurgaya metastaz yapan tümörler, sırt ağrısıyla kendini gösterebiliyor. Yemek borusu, mide, safra kesesi ve pankreas hastalıkları ve tümörlerinin neden olduğu ağrılar da sırttan hissedilebiliyor.

Sırt ağrıları, uzun süre yanlış oturma veya baş ve sırt öne eğik ayakta durma, ağır sırt çantası kullanma, uzun süre bilgisayar kullanma, kaslarda güçsüzlük, spor veya iş yaşamında sırtı zorlayan yanlış hareketler veya araç kazaları sonrası görülüyor. Yaşlanma ile açığa çıkan sırt ağrıları sıklıkla kas güçsüzlüğü, omurgada kireçlenmeler, osteoporoza bağlı sessiz omurga kırıklarından kaynaklanabiliyor. Bel ve boyun fıtığı, incinmesi, kireçlenmesi ve kayması gibi hastalıklar tedavi edilmediğinde mekanik olarak sırt ağrısı yapabiliyor.

BU BELİRTİLER VARSA

Erişkin dönemde görülen sırt ağrıları, ciddi sebeplerden oluşabiliyor. Spor yaralanmaları veya kaza olmadan açığa çıkan ve aşırı yorgunluk hissi ile birlikte 2-4 haftada geçmeyen sırt ağrıları önemli. Sırt ağrılarına yol açan sebeplerden aşağıda bahsedilen belirtiler varsa bir an önce uzman bir doktora gidilmesi gerekiyor: Omurganın şekli değişmeye başladıysa: Omurga şeklindeki değişiklikler, ciddi omurga sorunlarını işaret edebilir.
Bacaklarda iğnelenme, karıncalanma, uyuşma, güçsüzlük: Bu belirtiler, sinir sıkışması veya omurga sorunlarına işaret edebilir ve derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.

 • Yüksekten düşme
 • Ağır bir eşya kaldırmakla veya ani öksürmekle açığa çıkan ağrı
 • 20 yaş altı veya 50 yaş üstünde ilk kez açığa çıkan sırt ağrısı
 • Gece terlemesi, geceleri artan ağrı, zayıflama
 • Bakteriyel enfeksiyon geçirmiş olma
 • Sırt ağrısı sürekliyse ve daha kötüye gidiyorsa
 • Ağrı zorlanma veya mekanik kaynaklı değilse
 • 2-4 haftada geçmiyorsa
 • Sabahları ağrılı ve tutuk kalkılıyorsa
 • Omurganın şekli değişmeye başladıysa
 • Bacaklarda iğnelenme, karıncalanma, uyuşmalar, güçsüzlük başladıysa ve artarak sürüyorsa….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu