HABER

SOĞUK SU VEYA ILIK SU İÇTİĞİNİZDE VUCÜDUMUZDA NELER OLUYOR

Doktorlar, sağlığınızı iyileştirmek için günde 8 bardak su içmenizi tavsiye ediyor. Peki su sıcaklığının sizi farklı şekillerde etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Ilık ve soğuk su içmenin aşağıdaki avantaj ve dezavantajlarını inceleyin. Çoğu insan soğuk suyu tercih eder. Soğuk su, egzersizden sonra veya sıcak bir günde susadığınızda ihtiyacınız olan mükemmel ferahlatıcı içecek gibi görünüyor.

Soğuk su içmek vücudunuz için ne anlama geliyor?

Soğuk su, sıcak çarpmasını önler. Aşırı ısındığında vücut sıcaklığına kıyasla daha düşük su sıcaklığı, vücut sıcaklığını hızla düşürebilir. Ancak su buzlu olmamalıdır.

Soğuk su seni hasta edebilir

Soğuk su sizi hasta edebilir. Aşırı tükürük üretimine neden olur. Sonuç, düşük bir bağışıklık sistemidir ve sizi hastalığa daha duyarlı hale getirir.

Soğuk su sizi zayıf hissettirebilir

Vücut, bir bardak soğuk su içtikten sonra vücudu ısıtmak için ekstra enerji salmaya zorlanır. Bu sizi bitkin veya uyuşuk hissetmenize neden olabilir.

Soğuk su mide rahatsızlığına neden olabilir

Soğuk su, kan damarlarının kasılmasına neden olur. Bu, vücudun yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesini zorlaştırarak mide bulantısına ve hatta kabızlığa neden olur. Bu özellikle yemek yerken önemlidir, soğuk suyun sindirim sürecini yavaşlattığını unutmayın.

Soğuk su kalp atış hızının düşmesine neden olabilir

Soğuk su vücudunuzdaki kalp atış hızını düşürebilir. Bunun nedeni, soğuk suyun vücudunuzun sinir sisteminin önemli bir parçası olan vagus sinirine uyguladığı uyarılmadır.

Sıcak su içmenin avantajları ve dezavantajları

Ilık su içmenin yararlı yan etkileri nelerdir?

  • Ilık su kilo vermenize yardımcı olabilir. Ilık su metabolizmayı harekete geçirir. Ayrıca vücuttaki ılık suyun ürettiği ısı, vücut sıcaklıktaki artışı telafi etmeye çalışırken kalori yakmaya yardımcı olur.
  • Soğuk su vücut ısısını düşürmede daha etkili olduğu için egzersiz sonrası ılık su içmekten kaçının.
  • Ilık su, kas spazmlarını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir
  • Ilık su ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Bunu dolaşımını hızlandırarak yapar. Ilık su içmek de kasların gevşemesine yardımcı olabilir ve krampları tedavi etmek için faydalıdır.
  • Ilık su, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabilir
  • Ve ona bir limon dilimi eklerseniz. C vitamini detoksifikasyonu güçlendirecek ve hızlandıracaktır.
  • Ilık su bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Ilık su sindirime yardımcı olur. Sizi sadece gerektiği gibi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketlerini soğuk sudan daha etkili bir şekilde iyileştirir. Ilık su ile artan dolaşım, hücrelerin ihtiyaç duydukları besin maddelerini almasını sağlar.

Genel olarak, her gün bol su içmek sağlıklı kalmanıza ve susuz kalmanıza yardımcı olabilir. Sadece ılık ve soğuk su içmenin avantaj ve dezavantajlarını hatırlayın ve koşullara göre doğru olanı seçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu