SAĞLIK

SÜMÜĞÜNÜZÜN SAĞLIĞINIZ HAKKINDA SÖYLEDİĞİ 9 ŞEY

Bazı Doğru semptomları bulmak, soğuk algınlığı veya grip için doğru teşhise ulaşmanıza yardımcı olabilir. Sümüğünüzün rengi, dokusu ve ne kadar akışkan olduğu bu yüzden önemlidir. Onlara bakarak, sağlığınızla ilgili olanları tespit edebilir, ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Sümüğünüzün sağlığınız hakkında söylediği 9 şey

1.Açık ve akıcı

Net ve cıvık bir mukusunuz varsa, bu sağlıklı olduğunuz anlamına gelir. Bu mukus türü, tozlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Burun deliklerinize girebilecek virüsler ve bakterilerle savaşan proteinler ve antikorlar içerir. Ancak bazen bir alerjinin belirtisi olabilir, özellikle burnunuz kaşınıyor ve hapşırıyorsanız.

2.Açık ve kalın

Bu tip mukus, kronik bir alerjinin belirtisi olabilir. Bu durumda burun tıkanır ve nazal dokular şişmiş hale gelebilir. Bir kulak burun boğaz uzmanına gitmek probleminizi çözebilir.

3.Beyaz

Burunda nem kaybolur ve mukus beyaz bir hale gelir. Bu soğuk algınlığı durumunda ortaya çıkar.

4.Sarı

Sarı renk soğuk algınlığının kesin bir işaretidir. Sarı renk, virüsle savaşan ölü beyaz kan hücrelerinden kaynaklanır.

5.Yeşil

Bu mukus türü de soğuk algınlığı durumunda ortaya çıkar. Vücut sisteminiz enfeksiyondan kurtulmak için yoğun bir çaba gösterir. Ancak, semptomlar 10 günden fazla sürerse, bakteriyel bir enfeksiyon olabilir bu yüzden doktora görünmelisiniz.

6.Pembe ya da kırmızı

Pembe hoş bir renk olabilir, ancak kesinlikle iyi bir işaret değildir. Eğer kan akışı yarım saat sonra durmazsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

7.Kahverengi

Burnunuzdaki kanın kuruması ya da kir birikmesi sonucu böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda burun deliklerinizi deniz suyu spreyi ile temizleyebilirsiniz.

8.Siyah

Sigara içmiyorsanız ancak sümüğünüz yine de siyahsa mantar enfeksiyonunun bir işareti olabilir.

9.Yapışkan, kokmuş ve renksiz

Muhtemelen kronik sinüzit belirtisi olabilir. Boğazdaki dokuların şişmesi nedeniyle çok fazla mukus ürer, bu da sancıya neden olur. virüslere karşı antibiyotikler veya diğer tedaviler işe yaramazsa mutlaka kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekir.

Bonus

Beyaz, yeşil veya sarıysa, muhtemelen burun akıntısı yaşıyorsunuz demektir. Cıvık bir dokuysa soğuk algınlığı veya enfeksiyonların gerçek bir belirtisidir. Semptomlar 2 haftadan uzun sürerse mutlaka doktora görünmelisiniz. Yeşil ya da neredeyse siyah olursa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu