BİTKİLER

TARÇININ KAN ŞEKERİ KONTROLÜNE MUAZZAM ETKİSİ

Aynı anda hem tatlı hem de baharatlı-sıcak karışımı olan rahat kokusuyla tanınan tarçın, baharat raflarının vazgeçilmezidir. Ancak sıcak ve baharatlı tarçın, özellikle şeker hastasıysanız, tatilde pişirmekten çok daha fazlasını vaat edebilir. Güçlü anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri ile bilinen tarçın (hem Seylan hem de Çin tarçını çeşitleri), diyabet için alternatif bir çare olarak giderek daha fazla araştırılmaktadır.

Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür ve Glisemik Kontrolü İyileştirir

Tarçının kan şekeri üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar henüz kesinlik kazanmasa da ortaya çıkanlar umut verici. Daha önceki 8 çalışmayı inceleyen bir meta-analizin gösterdiği gibi, tarçın şeker hastalarında kan şekerini düşürme potansiyeli gösterdi. Deneklere bütün tarçın veya tarçın özü verildiğinde, açlık kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüşe neden oldu ve araştırmacıları tarçının tip 2 diyabetli veya prediyabetli kişiler için yararlı bir alternatif terapi olabileceğini söylemeye sevk etti. Bu durumda tarçın türü belirtilmemiştir. Tarçının diyabetle çeşitli cephelerde mücadele yeteneği üzerine araştırmalar umut verici olsa da, etkinliğini ve güvenliğini belirlemek için insanlarda daha uzun vadeli denemelere ihtiyacımız var. Ancak çalışmalar, tip 2 diyabetin yönetiminde yararlı bir ek tedavi olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

11 çalışmanın başka bir meta-analizi benzer sonuçlar buldu. Tip 2 diyabet hastalarına 4-16 hafta boyunca günde 120 ila 6.000 mg arasında değişen dozlarda tarçın takviyesi verildiğinde (çalışmaya bağlı olarak), tüm çalışmalar açlık kan şekeri seviyelerinde bir miktar azalma olduğunu bildirdi. 11 araştırmadan 7’si sinameki tarçını, 1’i Seylan tarçını kullandı, 3’ü ise Seylan veya sinameki tarçınının kullanıldığını belirtmedi.

11 çalışmanın tümü, son 2-3 ayda kan şekeri seviyenizin ne olduğunu göstermeye yardımcı olan bir ölçü olan Hb1Ac seviyeleri üzerinde de olumlu bir etki bildirdi. Glikoz kanda biriktiğinde, kırmızı kan hücrelerinde (RBC’ler) bulunan hemoglobine bağlanır ve RBC’ler ölene kadar (3 ay sonra) bunlara bağlı kalır. Glikasyonlu hemoglobin testi, bu nedenle 3 ay boyunca glikoz kontrolünüz hakkında iyi bir fikir verir. 11 çalışmanın tümünde Hb1Ac seviyelerindeki azalma, tarçın almanın sadece şeker seviyeleri üzerinde ani bir etkiye sahip olmadığını, aynı zamanda genel olarak daha iyi glisemik kontrole de dönüşebileceğini göstermektedir.

İnsülini Taklit Eder ve İnsülin Duyarlılığını Artırır

Tip 2 diyabetiniz olduğunda, vücudun insülin hormonuna tepkisi riske girer. Bu, anormal karbonhidrat metabolizmasına ve kandaki yüksek glikoz seviyelerine neden olur. Hayvan ve laboratuvar çalışmaları, tarçının insülini etkili bir şekilde taklit edebileceğini ve hatta vücuttaki insülini daha verimli hale getirebileceğini göstermiştir. Bu da vücuttaki insülin duyarlılığını artırır, vücut hücrelerinin insüline daha iyi yanıt vermesine yardımcı olur ve daha düzgün glikoz taşınmasını kolaylaştırır. Bu nedenle tarçın, yalnızca şeker hastaları için değil, aynı zamanda diyabet öncesi veya insülin direncinin ilk belirtilerini gösteren kişiler için de alternatif bir ilac olma potansiyeline sahiptir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar bunu doğrulamaktadır – küçük bir çalışmanın bulduğu gibi, 14 günlük iki müdahale sırasında, deneklere günde 3 gram tarçın verildiğinde, insülin duyarlılığında ve glisemik kontrolde bir iyileşme gördüler.  Bu etkiden tarçındaki krom ve polifenoller gibi bileşenlerin sorumlu olduğu düşünülmektedir. Tarçında bulunan metilhidroksikalkon polimer (MHCP) adı verilen kimyasal bir bileşiğin, özellikle insülini taklit eden aktiviteden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Çalışmalar, MHCP’nin insülinin kendisi ile aynı biyolojik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Hücreler tarafından kan şekeri alımını arttırır ve glikojen sentezini uyarır.

Yemekten Sonra Kan Şekerini Düşürebilir

Büyük bir yemeğin tadını çıkarırken bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak özellikle karbonhidrat ağırlıklı bir yemek ise, yemek yedikten sonra kan şekeri seviyeniz önemli ölçüde yükselme eğilimindedir. Kan şekeri seviyelerindeki bu dalgalanmalar, diyabet gibi kronik hastalık riskini artırmanın yanı sıra, zaten varsa durumu ağırlaştırır. Bunun nedeni, vücudunuzun iltihaplanma ve oksidatif stres düzeylerini artırmalarıdır. Bazı araştırmalar, karbonhidratlı bir yemeğin yanında tarçın almanın, yiyeceklerin mideden boşalma hızını yavaşlatabileceğini ve yemekten sonra kan şekeri seviyelerindeki ani yükselmeleri kontrol etmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Diğer çalışmalar, tarçının ince bağırsakta karbonhidratları parçalayan sindirim enzimlerini bloke etmede rol oynayabileceğini ve böylece yemekten sonra kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini öne sürdü. Yine de bu etkiyi doğrulamak için daha kapsamlı insan denemelerine ihtiyaç var.

Enflamasyonla Mücadele eder

Kronik inflamasyon genellikle diyabet için önemli bir etkidir ve halihazırda diyabetiniz varsa diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Tarçın, bol flavonoidler sayesinde vücuttaki iltihabı kesmeye yardımcı olur. Tarçının bu anti-inflamatuar etkisi, sadece metabolik sorunları azaltmada değil, aynı zamanda diyabetten kaynaklanan sağlık komplikasyonlarını önlemede de önemli bir rol oynar.  Tarçının antioksidan faydaları şeker hastaları için de kullanışlıdır. Serbest radikallerin neden olduğu bir hücre hasarı türü olan oksidatif stres diyabetin başlangıcında rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda diyabet hastaları genellikle oksidatif strese daha yatkındır. Tarçının antioksidan etkisi oksidatif stresi azaltır ve bu kısır döngüyü kırarak durumu daha iyi yönetmenize yardımcı olur. 16

Diyabetik Komplikasyon Riskini Azaltır

Enflamasyonu kesme, kontrolsüz şeker seviyelerini kontrol etme ve ani yükselmeleri önleme yeteneği sayesinde tarçın, diyabetle ilişkili bir dizi komplikasyonu izlerinde durdurabilir.

Kalp hastalığı

Diyabetli kişilerde kalp hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Tarçın, antioksidanlar açısından zengin olduğu ve iltihabı azalttığı için koroner arter hastalığını önlemek için genel kalp sağlıklı diyetinin bir parçası olarak sıklıkla tavsiye edilir. Kolesterol düzeyleri ve kan basıncı üzerindeki olumlu etkisi (ileride göreceğiniz gibi) ayrıca kalp hastalığı ve ateroskleroz riskini azaltmaya yardımcı olur.

Lipid Bozuklukları

Tip 2 diyabet hastaları arasında yapılan çalışmaların bir incelemesi, tarçının, trigliseritlerin yanı sıra LDL kolesterolünde ortalama bir azalma ile ilişkili olduğunu gösterdi. Aynı analiz, tarçın ile HDL kolesterolündeki artış arasında bir bağlantı olduğunu da gösterdi. Tarçın, sinnamaz adı verilen bir bileşen sayesinde kolesterol üretiminden sorumlu enzim olan HMG-CoA redüktaz üzerinde engelleyici bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, birçok diyabet hastasının mücadele ettiği bir durum olan hiperlipidemi veya yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri için umut verici bir alternatif çözüm olabilir.

Yüksek kan basıncı

Tarçın, kan basıncı seviyelerini düzenlemek için ek bir diyet seçeneği olarak giderek daha fazla tanınmaktadır. Bir klinik araştırmanın gösterdiği gibi, tarçın takviyesi, tip 2 diyabetli kişilerde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını önemli ölçüde düşürdü. 20Tarçında bulunan bir bileşik olan sinnamaldehit, kan damarlarının genişlemesine (vazodilatasyon) yardımcı olur ve bu da yüksek tansiyonu düşürür.

Alzheimer hastalığı

Kontrolsüz diyabet ve bunun sonucunda vücuttaki yüksek şeker seviyeleri, beyin de dahil olmak üzere birçok organınıza zarar verebilir. Araştırmanın diyabet ve Alzheimer hastalığı (AH) arasında daha güçlü bir bağlantıyı ortaya çıkarmasına şaşmamalı. Aslında, AD’ye giderek daha fazla tip 3 diyabet deniyor ve bu durumun, özellikle beyni etkileyen bir diabetes mellitus biçimini temsil ettiğini öne süren çalışmalar var. Araştırmalar, tarçın özütünün, AD’nin gelişimiyle rutin olarak bağlantılı olan beta-amiloid ve tau proteinlerinin aktivitesini modüle edebileceğini düşündürmektedir. Bu bağlantıyı kurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, tarçının hem diyabet hem de AD’ye karşı buradaki ikili etkisi umut vericidir.

Hangi Tarçın Türü Daha İyi: Kassia veya Seylan?

Tarçın iki çeşittir – her ikisi de Cinnamomum ağacının iç kabuğundan elde edilen Kassia ve Seylan. Kassia veya Çin tarçını genellikle ucuzdur ve kolayca bulunur. Bu, birçok gıda ürününde olduğu gibi süpermarketinizin baharat reyonunda da bulabileceğiniz tarçın türüdür. Seylan veya gerçek tarçın, Çin tarçınından daha az bulunur ve genellikle daha pahalıdır. Seylan tarçın kabuğu, sıkıca sarılmış rulolar gibi görünür ve yumuşak ve kırılgandır, Çin tarçını ise sert ve kalındır ve yalnızca bir rulo veya kıvrılmış katmana sahiptir. Seylan tarçını ayrıca Kassia’dan daha açık renklidir.

Çay, tarçın tüketmenin harika ve çok ferahlatıcı bir yoludur. Canlandırıcı bir fincan tarçın çayı için üç inç uzunluğunda bir tarçın çubuğu alın ve daha küçük parçalara ayırın. 1,5 su bardağı kaynar suda yaklaşık 15 dakika demlenmeye bırakın. Çayı süzün ve sağlıklı tarçın demlemenizin tadını çıkarın! Tarçın çayı, tarçın almak için özellikle iyi bir yoldur çünkü toksik bileşik kumarin çay tortusunda geride kalır.

Diyabet üzerine yapılan araştırmalar hem Çin tarçını hem de Seylan çeşitlerini kullanmış olsa da, birçok araştırmacı ikisi arasında ayrım yapmaz veya hangisini kullandıklarını belirtmez. Diyabet yönetimi söz konusu olduğunda bir türün diğerinden daha iyi olup olmadığı da belirlenmemiştir. Her durumda, her ikisinin de benzer faydaları olabilir. Ancak dıkkate alınması gereken bir dezavantaj, Çin tarçınındaki yüksek kumarin içeriğidir. Bu antikoagülan, büyük miktarlarda kullanıldığında karaciğere bile zarar verebilir. Seylan tarçını ise bu bileşiğin sadece ihmal edilebilir izlerine sahiptir. Bu nedenle, sinameki tarçının (yemeklerinizde bir bileşen olarak veya baharat olarak) diyet alımı iyi olsa da, daha büyük terapötik dozlar veya takviyeler için Seylan tarçınına bağlı kalmak daha iyi bir fikir olabilir. Karaciğer sorunları olan kişiler, tarçın tarçınından tamamen kaçınmalıdır.

Çin Tarçını
Çin Tarçını

Ne Kadar Tarçın Almalısınız?

Önerilen bir dozaj belirlenmemiş olsa da, çoğu çalışma tipik olarak günde 1 ila 6 gm toz kullanır. Ancak kumarin içeriğinin özenli dozunda almanız gereken bir faktör olduğunu unutmayın. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, kumarin için tolere edilebilir günlük alım miktarını 0.1 mg/kg olarak belirlemiştir.  Sinameki tarçınındaki kumarin içeriği, kg başına 2 ila 7 gram arasında değişebilir. Bu nedenle, spektrumun alt ucuna yapışmak ve Çin tarçını kullanılıyorsa 1 veya 2 gramdan fazla olmaması daha iyi olur. Şeker hastalığı için ilac alıyorsanız, düzenli olarak tarçın veya tarçın takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Diğer ilaclarla etkileşime girebilir veya kan şekeri düzeylerinin büyük ölçüde düşmesine (hipoglisemi) neden olabilir. Benzer şekilde, kan sulandırıcı gibi başka ilaclar kullanıyorsanız tarçın takviyesi almadan önce doktorunuzun tavsiyesine uyun. Hamile kadınlar, emziren anneler ve çocuklar, bu gruplardaki güvenliği belirlenmediği için terapötik dozlarda tarçından kaçınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu