HİKAYELER

TEK KOLLU ŞAMPİYON ÇOCUK

Tek hayalim çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailem buna izin vermiyordu. Bir gün talihsiz bir kaza sonucu sol kolumu kaybettim. Ailem çocuk olduğum için moralimin çok kötü olduğunu görünce uzun zamandan sonra bana bir karate hocası tuttu. Hoca ilk derste karşıdaki rakibi sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hatta ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı.

Bir gün hocama “hocam ben çok sıkıldım, artık başka hareketlere geçebilir miyiz” dedim. Hoca ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi. Çocuktum ama hırslıydım o kadar hızlanmıştım ki, hocamı bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordum. Bir gün hoca elinde bir kağıtla geldi kağıtta benimde gençler karate şampiyonasına katılabileceğim yazıyordu.

Çok şaşırmıştım. Ertesi gün salonda ilk rakibimin karşısına çıkacakken  hocama sordum, “hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum kesin kaybederim”. Hocam ise “sen sadece hareketi yap” cevabını verdi. Ringe çıktım ve o hareketle rakibimi eledim. Hatta tek hareketle finale kadar çıktım. Finalde karşımda benim iki katım büyüklüğünde birisi vardı. Önce çok korktum ama gene bildiğim hareketi yaparak son rakibimi de yendim ve şampiyon oldum.

Sevinçle hocamın yanına koştum ve “hocam nasıl olur, anlamıyorum, sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve şampiyon oldum”.

Hocam bana baktı ve dedi ki, “senin yaptığın hareket karatedeki en zor hareketlerden biridir. ..
Ve bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak”. Ogün Zorlukların üstesinde gelmek bir yana Eksikliğini duyduğum bir şeyin avantaj olacağını öğrendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu