HABER

Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatan Mükemmel Çözümler

Dinazorların dünyada hüküm sürdüğü zamanı hatırlayın. İnsanların birincil amacı hayatta kalmak ve cep telefonlarına sahip olmak sizi havalı yapıyor ancak hayatta kalmanıza fayda sağlamıyor. Evet, sadece şaka yapıyoruz.

Ailelerinize cep telefonsuz bir dünyanın nasıl olduğunu sorun, size anlatacaklardır. Akıllı telefonlar bugünlerde olmazsa olmazımız haline geldi ve görünen o ki tüm zamanımızı onlarla geçirir olduk. Aa, bakın! Bir Androidazor!

2017 Statista raporuna göre, normal bir insan günde 5 saatini telefonuyla geçiriyor. Ne diyebiliriz ki, telefonlarımızı seviyoruz. Bazı insanlar için bu bir bağımlılık bile diyebiliriz. Uyanık saatlerimizin çoğunu telefon adını verdiğimiz el bilgisayarlarında geçiriyoruz ve sonuç olarak bataryalar hemen boşalıyor değil mi? Bu sebeple size telefonunuzun batarya ömrünü uzatacak 14 yöntemi derledik ve şu hayatta hiç değilse elinizde telefon ve şarj aletinizle priz aramayın istedik.

Telefondaki hangi uygulamaların en çok şarj yediğini bulmakla işe başlayalım.

Bu elimizdeki sorun için direkt bir çözüm sunuyor. Kullanmadığınız ama arka planda şarjınızı yemeye devam eden en büyük 3 uygulamayı kapatın ve şarjınız daha uzun süre dayansın. Biraz daha ileri gidin ve artık kullanmadığınız uygulamaları silin.

Evet ayrılık zor ancak bazen zor olsa da bazı uygulamaların gitmesine izin vermemiz gerekiyor. Artık oynamadığınız oyunları ve kullanmadığınız uygulamaları silin. Ne kadar çok uygulama ve oyun bulundurursanız, şarjınız o kadar çabuk bitecektir.Telefonunuzun kullanmadığınız özelliklerini kapalı tutun. Bluetooth, mobil veri ve okuma modu gibi çok kullanmadığınız özellikleri kapalı tutun ki arka planda şarj yemesinler. Wi – Fi özelliği de herhangi bir ağa bağlı değilken kapalı tutulmalı.

Rastgele bağlanmaya çalıştığı ağlar da bir yandan şarjınızı yiyecektir. Telefonunuzu hacklemeye çalışan siber casuslardan bahsetmiyoruz bile! Parlaklığınızı otomatik moda alın.

Böylece ortamdaki ışığa göre telefonunuz kendi ekran ışığını sizin görebileceğiniz miktarda arttıracak ve ihtiyaç olmadığında azaltacaktır. Böylece hem gözleriniz var olan fazla ışıktan zarar görmeyecek, şarjınızın daha uzun süre dayanmasına olanak sağlayacaktır. Telefonunuzu her zaman düşük güç modunda tutun.

Düşük güç modu sizi mail okumaktan, video izlemekten, müzik dinlemekten ve internette gezinmekten alıkoyabilir. Eğer ki bu saydıklarımızdan birini yapacaksanız işiniz bitene kadar düşük güç modunu kapatabilirsiniz veya ayarlardan bu işlemleri düşük güç modunda yapmaya yetki verebilirsiniz. Titreşim özelliğini kapatın.

Sizce telefonunuz sesi açıkken mi daha çok şarj yiyor, yoksa titreşimdeyken mi? Eğer cevabınız sesi açıkken ise yanılıyorsunuz! Akıllı telefonlarınızın içinde titreşim özelliğini gerçekleştiren bir motor vardır ve bu motorun çalışması için enerji gereklidir. Sesi açıkken böyle bir özellik kullanılmasına gerek kalmıyor. Eğer insanları rahatsız etmek istemediğiniz bir yerdeyseniz, sessize alın ve yakınınızda tutun. Böylece şarjınız daha uzun süre dayanacaktır. Emailleriniz için anlık bildirimleri kapatın.

Email ve sosyal medya gibi uygulamaları kullanıyor olmanın bir yan etkisi de FOMO (Fear of Missing Out) Her şeyden geri kalma korkusudur ve bu artık bir fobi olarak nitelendirilmiştir.

Eğer her bildirim geldiğinde telefonunuzu kontrol ediyorsanız, önemli veya önemsiz olması sizin için bir anlam ifade etmiyorsa, sizde bir FOMO hastası olabilirsiniz.Yürütülen bir araştırmaya göre Amerikalılar günde 80 kere telefonlarını kontrol ediyor. Yani 12 dakikada bir insanlar telefonlarını kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Sanıyoruz ki bir FOMO salgını baş göstermiş.

Emaillerinizden gelen anlık bildirimleri kapatın ve email kontrollerinizi anlık değil birkaç saatte bir yapın. Böylece telefonunuzun şarj ömrü uzar ve siz de kendinize bir FOMO hastası olmadığınızı kanıtlarsınız. Konum ayarlarını düzene sokun!

Eğer ki yeni açılan bir pizza dükkanını arıyorsanız konum servisleri en büyük yardımcınızdır, ancak aynı zamanda da bataryanız için tam bir baş belasıdır. O sebeple kullanmadığınız zamanlar konum servisini devre dışı bırakarak daha uzun süre telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bazı uygulamalar konum servislerini otomatik kullanır. Bu uygulamalara karşı dikkatli olun ve gerekiyorsa her birini düzenleyin. Sürekli Siri veya Google ile sohbet edercesine konuşmayın.

Onların da tatile ihtiyacı var değil mi? Hem aynı zamanda enerjiden de tasarruf etmiş olacaksınız. Sesle aktive olma özelliklerini kapatarak enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Telefonunuzun, ekranı otomatik kapatma süresini kısaltın.

Ekran enerji tüketiminin en büyük sorumlusudur ve ne kadar az açık kalırsa o kadar iyidir. Sizde bizim gibi telefonunuzdan bir şey bakıp sonrasında başka işlere mi dalıyorsunuz? Telefonunuzun ekranı kapatma özelliğini en kısa süreye ayarlarsanız ciddi bir enerji tasarrufu sağlarsınız.

Anlattıklarımızın hiç biri işe yaramadıysa tüm umudunuzu kaybetmeli misiniz? Tabi ki hayır! Belki de sadece telefonunuz yeni bir bataryaya ihtiyaç duyuyordur veya – dramatik müzik gelsin – belki de yeni bir telefon almanın zamanı gelmiş olabilir ya da telefonunuzu olması gerektiği gibi şarj etmediğinizden şarjı dayanmıyor olabilir.Telefonunuz tamamen dolduğunda, şarjda bırakmayın.

Kaç kere telefonunuzu şarjdayken elinize aldığınızda çoktan %100 dolmuştu ve uzun süredir orada bekliyordu? Biraz düşünün deriz. Evet düşününce hepimiz suçluyuz. Telefonunuz %100’e kadar şarjda kalmak zorunda değil.

Gidebileceği en üst nokta orası, ancak her seferinde bu şekilde şarj etmek zorunda değilsiniz. Telefonunuzu sürekli %100 şarjda tutmak aslında bataryanız için çok da iyi değildir. Bataryanızı %80’e kadar şarj etmeniz ve %20’den aşağı düşmemesine özen göstermeniz bataryanızın kullanım ömrünü uzatacaktır. Vaktiniz olmadığında sadece 15 – 20 dakikalık şarjlar yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Karşılaştığınız her fırsatta telefonunuzu şarj edin.

Tekrar söylüyoruz, her priz bulduğunuzda, telefonunuzu şarj edin. Oyun oynarken veya mesajlaşırken oturuyorsunuz ve yanınızda priz mi var? Şarja takın! İlla şarjının bitmesini beklemeyin. Telefonunuzun asla ama asla ısınmasına izin vermeyin!

Bataryalar ısınmaya karşı hassastır ve telefonda sorunlara yol açabilir. Hatta iPhone, müşterilerini telefonlarını şarja takarken kaplarını çıkarmaları konusunda uyarıyor. Eğer telefonunuz şarj olurken ısınıyorsa, bir dahaki sefer kabını çıkarıp şarj edin! Ancak güneşli bir yerde iseniz, kabı çıkarmak telefonunuzu güneşe maruz bırakacaktır ki bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Güneşten uzak durmak en faydalısı olacaktır. Gerekirse kabı çıkarmayın.

Tüm yöntemlerimizi birden denemek zorunda değilsiniz. Yavaş yavaş keşfedin. Kendinizce deneyler yapın. Bakın bakalım hangi yöntem sizin şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlıyor ve mutlaka bizi hangi yöntemin en çok işe yaradığından haberdar edin.Eğer beğendiyseniz, videoyu beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın! Aynı zamanda bu yararlı bilgileri herkese ulaştırmak sizce de daha iyi olmaz mıydı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu