SAĞLIK

Tırnağınız da eğer bu şekiller varsa bakın hangi hastalığın belirtisi?

Tırnaklarınızda oluşan değişikliklerin doğrudan kendi vücudunuzla olduğunu biliyor muydunuz?

Erkek, kadın ya da çocuk fark etmeksizin herkesin başına gelebileceği bu rahatsızlıkları okumadan geçmeyin.Bu yazıdan sonra kendi tırnaklarınız ve çevrenizdekilerin tırnaklarına dikkatlice bakmanızda fayda vardır. Bilinçli bir şekilde vücudunuza yön vermek için kendinizde oluşan tüm değişikliklerin farkına varmalı ve tedavinizin ilk teşhisini koymalısınız. Kendi kendinize yaptığınız tedaviler sonuç vermiyorsa kesinlikle konuyla ilgili uzman olan doktorlara başvurmanızda fayda vardır.

 

Tırnaklarınız beyazsa

Tırnaklarınızda oluşan beyazlıklar doğrudan böbrek ve karaciğer ile ilgilidir. Çoğu insana göre vitamin eksikliği olarak da adlandırılan bu rahatsızlık protein ve besin eksikliğinden kaynaklı da olabilir. Aynı zamanda kansızlık ve demir eksikliği gibi nedenlere de bağlanan bu beyazlıkları giderebilmenin yolları da mevcuttur. Demir ve çinko içeren yemekler yiyebilir bunun yanında C vitamini barındıran meyveler tüketebilirsiniz. Tırnağınızı sürekli nemlendirebilir ve büyümesini bekleyebilirsiniz. Tüm bunlar sonuç vermiyorsa uzmanlara başvurmanızda fayda vardır.

Tırnaklarınız sarıysa

Tırnaklarınızda oluşan sarılıklar enfeksiyon ya da ciddi bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra çok oje kullanıyor ve ojenizi çıkarıp başka bir oje sürerek tırnaklarınızı havalandırmıyorsanız da sarılıklar en büyük nedenler arasında yer almaktadır. Tırnaklarınızın sarılığını giderebilmek için E vitamini barındıran yiyecekler ya da kremler kullanabilirsiniz. Doktor tavsiyesiyle birlikte ilaçla tedavisi de mevcuttur. Bunların yanı sıra bir adet limonu bir bardağa sıkarak tırnaklarınızı limonla ovabilirsiniz.

Tırnaklarınız soluksa

Tırnaklarınızın soluk bir halde olması kansızlık ve anemi hastalığının belirtisi olabilir. Protein içeren besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Kırmızı et ve yumurta sarısı gibi besinleri tüketerek tırnağınızı canlandırabilirsiniz.

Tırnaklarınızda çatlaklar varsa

Tırnaklarınızda çatlaklar ve çukurlar oluşuyorsa sedef hastalığının belirtisi olarak bilinmektedir. Mutlaka uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekmektedir.

Kırılan ve ince tırnaklarınız varsa

Tırnaklarınız en ufak bir darbede bile kırılıyor ve uzarken incecik bir yapıya sahipse en önemli nedenlerinden biri tiroit rahatsızlığı olabilmektedir. Tırnaklarınızın kırılmasıyla birlikte saçlarınızda fazlaca dökülüyorsa bu rahatsızlığı göz önünde bulundurarak doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu