SAĞLIK

TIRNAĞINIZIN ALTINDA BÖYLE BİR İŞARET GÖRÜRSENİZ HEMEN DOKTORA GİDİN

Deri kanseri farklı şekillerde kendini gösterir, ancak en iyi bilinen malign melanomdur. Hastalık 2016 yılında yaklaşık 10.130 kişinin öl-ü-me neden oldu .

Malign melanom en sık göğüs, sırt ve bacaklarda görülür. Ancak Melanie Williams adlı bir İngiliz’in keşfettiği gibi başka yerlerde de olabiliyormuş. Melanie, küçük resminin altında mavi bir leke gördü ve mantar olduğunu varsaydı..

İlk başta, Melanie muhtemelen mantar olduğunu düşündü. Ancak mantar önleyici ila-ç işe yaramadığında, hastaneye gitti.

Birkaç muayeneden sonra, Melanie’nin doktoru ona şok edici bir teşhis koydu: Tırnaklarındaki iz akral lentiginous melanom denilen kanserli tümördü. Bu nadir görülen cilt kanseri türü tırnakların altında meydana gelir ve onikomikoz adı verilen tırnak mantarı ile kolayca karıştırılır.

Birkaç gün sonra Melanie, başkalarını uyarmak ve bu tür kanser hakkında bilgi yaymak için Facebook’ta paylaşım yapmaya başladı.

“Baş parmağımı gördün mü? Bunun ne olduğunu biliyor musun?

Cilt kanseri. Bu birkaç hafta içinde yoktu şimdi büyüdü”diye yazdığı yazı 100.000’den fazla kişi tarafından paylaşıldı.

Melanie, baş parmağının bir kısmı alınmak zorunda olsa bile kanserinin erken keşfedilmesi konusunda şanslıydı.

Yanlış tanı yaygın olduğundan, insanlar tırnaklarının altında kahverengi, siyah veya koyu mavi renk değişikliği gözlemlediklerinde hafife almamalılar.

Melanom Araştırma Vakfı’na göre tırnağın altındaki kahverengi yukarıdan aşağıya şerit kanseri gösterebilir, ancak tümörler tırnak plağının altında da büyüyebilir..

Tırnağınız yukarıdaki resme benziyorsa veya malign melanom olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen bir dermatologla görüşün.

Herkesin bu bilgiyi paylaşabileceğini umuyoruz, böylece birlikte bu nadir görülen cilt kanserine dikkat çekmemize yardımcı olabilirsiniz. Kim bilir belki de birinin bu durumunu farketmesine yardımcı olup hayatını bile kurtarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu