PÜF NOKTASI

TIRNAK BATIĞI İÇİN ETKİLİ VE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Batık tırnaklar (ingrown toenails), tırnağın ete doğru büyümesi sonucu oluşan ağrılı bir durumdur. Bu sorun genellikle ayak parmağı tırnaklarında görülür. Eğer şiddetli bir enfeksiyon, aşırı ağrı veya pus gibi belirtilerle karşılaşıyorsanız, bir doktora danışmak önemlidir. Ancak hafif vakalarda, aşağıda verilen doğal yöntemlerden bazıları yardımcı olabilir:

Sıcak Tuzlu Su Banyosu:

Günlük olarak ayak parmağınızı sıcak tuzlu su içinde bekletmek, iltihabı azaltabilir ve tırnağın yumuşamasına yardımcı olabilir. Elinize ılık su koyun ve içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. Ayak parmağınızı bu suda 15-20 dakika bekletin. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Yada Yatmadan önce, enfekte olmuş tırnağınızı bu çözeltiye batırın ve gazlı bezle sarın. Bütün gece boyunca kapalı kalsın.

Tırnak Kesimi:

Tırnakları düzgün bir şekilde kesmek, batık tırnakların oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Tırnağınızı dik kesmek yerine düz ve hafif yuvarlak bir şekilde kesmeye özen gösterin.

Pamuk veya Diş İpi Kullanma:

Batık tırnağın altına hafifçe bir parça pamuk veya ince bir dilim diş ipi yerleştirmek, tırnağın yukarı doğru büyümesine yardımcı olabilir. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlamak önemlidir.

Antiseptik Merhem:

Eczanelerde satılan antiseptik merhemleri kullanarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. Bir sağlık profesyonelinin önerdiği bir merhemi tercih edin.

Rahat Ayakkabılar:

Dar veya sıkı ayakkabılar, batık tırnakları daha da kötüleştirebilir. Rahat ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Elma sirkesi:

İç içe geçmiş tırnaklar için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Yapmanız gereken tek şey, 1 bardak sirkenin dörtte ikisini 2 bardak ılık su ile karıştırmak ve acıyı azaltmak için batık tırnağı içine batırmak. Sirke ayrıca antibakteriyel özellikleri nedeniyle de doğrudan uygulandığında yaraları enfeksiyondan koruyabilir. Kullandığınız sirkenin kaliteli olmasına dikkat edin ve mümkünse organik olan bir sirkeyi tercih edin.

Batikon

Batikon dökün ve açık tutun günde 3 yada 4 sefer yapın

Limon:

Limon  iç batıklar dahil olmak üzere birçok şeyi tedavi etmek için kullanılabilir.
Yapmanız gereken tek şey bir limonu ikiye bölüp etkilenen bölgeyi ovalamak.
Bunu her gece yapın ve o bölgeyi güneş ışığına maruz bırakamayın.

Enfeksiyon ve ağrıyı azaltmak için doğal tarif:

Malzemeler

5 damla okaliptüs yağı;
5 damla lavanta yağı;
5 damla çay ağacı yağı;
2 damla nane yağı;
1 damla kekik yağı;
3 soğuk preslenmiş hindistan cevizi yağı yemek kaşığı;
3 yemek kaşığı aloe vera jeli.

Hazırlanışı

Hindistan cevizi yağı ve aloe vera jelini bir kasede karıştırın. Daha sonra diğer esansiyel yağları da ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız kremi cam bir kavanozun içerisine alın. Serin ve kuru bir ortamda saklayın. Her gece bu kremi etkilenen alanın etrafına hafifçe masaj yaparak yedirin.

Eğer ağrı, enfeksiyon veya başka sağlık sorunları devam ederse, mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu