SAĞLIK

Tırnak Mantarının Sebepleri Nelerdir, Kullanılan İlaçlar nelerdir ve Tedavisi Nasıl Olmalı

Tırnak mantarı, el ve/veya ayak tırnaklarında ortaya çıkabilen bir harici enfeksiyondur. Mantarlar oluşmak için bulaşmak zorunda değildirler. Yani, bir başka mantarlı kişi ile temasınız olmasa da mantar oluşumu mümkün olabilir veya mantarlı kişilerle sürekli temas halinde olsanız da mantar sorunu yaşamayabilirsiniz..

Mantar tedavisi çoğunlukla mantar ilaçları yardımıyla yapılır.

Tırnak mantarı ilaçları isemantar kremi formatında ortaya çıkmaktadır. Ne yazık ki mantar tedavisi oldukça zor ve çoğu vakada başarısızdır. Özellikle tırnak hastalıkları tedavi edilse bile şekil bozukluğunun düzeltilmesi oldukça zordur.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı bakterilerin, yuvalanıp, sporlanması ile ortaya çıkar. Tırnaklar, mantarların yaşaması için oldukça elverişli bir ortam sunarlar ve yapıları da mantar oluşumunu teşvik eder.Özellikle ayak parmaklarında ve çoğunlukla da baş parmakta ortaya çıkarlar.

Başlıca sebepleri:

 • Uzun süre ayakkabı giymek,
 • Hava almayan ve kötü malzemelerden üretilmiş ayakkabıları kullanmak,
 • Ayak temizliğine önem vermemek

Şeklinde bilinmektedir.El tırnaklarında oluşan mantarlar ise daha az görülür. Çok fazla su ile haşır neşir olan kişilerde. Ellerini tutmayanlarda ortaya çıkar. Sanıldığı gibi devamlı el yıkamak mantara iyi gelmez. Mantar nemli ortamları heleki bazı tip deterjanları çok sever.Diyabet hastalarında ve dolaşım sistemi bozukluğu olanlarda daha sık görülmektedir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi, bakteriyel tedavi ve estetik tedavi olmak üzere 2 safhada seyreder. Öncelikle mantarın tamamen silinmesi gereklidir. Bunun için sorunun mantar olduğunun kesin olarak tespiti gereklidir. Gerekli testler yapılmalıdır. Zira tırnak mantarı şekil bozuklukları bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ile aynı sonuçları gösterir ve karıştırılabilir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak mantarı çok ilerlemiş, tırnağı bütünüyle sarmış ve ciddi şekil bozukluklarına yol açmışsa estetik tedavisi cerrahi yöntem dışında mümkün olmayabilir. Ancak henüz başlamış tırnak mantarı için, tırnak mantarı ilaçları, mantar kremi ve bazı kozmetik yöntemler kullanarak yapılacak mantar tedavisi, kalıcı hasarın önüne geçer ve mantarın ilerlemesini engeller.Şekil bozukluklarının giderilmesi için ise, çeşitli kitler ve özel törpü makinaları kullanılmaktadır. Mantar tedavi edildiğinde yerine gelen tırnağın sağlıklı olacağı tezinden hareketle, gelen tırnağa bakım yapılmalı ve şekil bozukluğu engellenmelidir.

Tırnak Mantarı İlacı

Tırnak mantarları için haricen kullanılan, topikal antifungal merhemler ve pomadlar kullanılır. Mantarın tipine ve şiddetine göre kullanılacak ilaca hekimin karar vermesi daha doğru olacaktır. Kişisel olarak eczaneden tedarik edeceğiniz ilaçlar etkisiz olabilir. Ayrıca mantar ilaçları ağır ilaçlardır. Özellikle ağızdan alınan mantar ilaçları asla hekim denetimi olmadan kullanılmamalıdır.Ayrıca hem şekil bozukluklarına hem de mantara karşı mücadele eden, kitler de eczanelerde reçetesi olarak satılmaktadır.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak hastalıkları söylediğimiz gibi tedavisi çok zor olan ve çoğu zaman da mümkün olmayan sorunlardır. Bu nedenle tıbbi yöntemler şu an için tam olarak başarılıdır demek doğru değildir. Elbette belli bir başarı oranı vardır, ama tıp camiası dahi tırnak mantarı ile ilgili yeterince tedavi yöntemi olmadığını kabul etmektedir.

Ancak bu hastalıkla ilgili çok çeşitli bitkisel alternatif tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları,

 • Zeytinyağı ve çayağacı yağını karıştırıp, gün aşırı tırnaklarınıza sürün
 • Hasta tırnağı bir limona batırın ve yarım saat kadar bekleyin
 • Bir leğen suya bir çay bardağı elma sirkesi koyun ve tırnaklarınızı bu suda bekletin
 • Zeytinyağı ve kekik yağını eşit ölçekte karıştırın ve tırnağa uygulayın
 • Bir fincan kastır yağına çeyrek limon ekleyin, her gün tırnaklarınıza uygulayın
 • Haşlanmış kekik suyuna her gün düzenli olarak tırnaklarınızı batırın.
 • Sarımsağın suyuna tırnaklarınızı batırabilirsiniz
 • Karbonat iyi bir antiseptiktir. Macun kıvamında karbonatı hasta tırnağa gündelik olarak uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu