SAĞLIK

TÜRK İNSANININ AĞRILARI MEĞER BU YÜZDEN OLUYORMUŞ

Ülkemizde yapılan TÜRK doktorlarının araştırmasına göre D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliği görüldü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14 bin 925 hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini eksikliği olduğu tespit edildi.

D vitaminin en önemli kaynağın güneştir. “Modern yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplumuz. Bu nedenle güneş gören bir ülke olmamıza rağmen D vitamini eksikliği yüksek”

Akdeniz ikliminde yer alan Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini eksikliğinin görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93.

FİZİK TEDAVİYE BAŞVURANLARIN YÜZDE 74’ÜNDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın ağrı ile başvuran hastaların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliği saptanıyor Bu çok yüksek bir oran. Bu düşüklük, kış aylarında daha fazla olurken yaz aylarında daha az olduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük seviyede olurken, kadınlarda da erkeklere göre daha fazla D vitamini eksikliği görüldüğünü ölçümledik

KAS EKLEM AĞRISI DEĞİL BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR’

D vitamini eksikliğinin kas ve eklem ağrılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana etken olmasa dahi, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, “D vitamini eksikliği ile ilgili yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor” dedi.

MODERN TOPLUMLARDA GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ

D vitamini eksikliğinin artmasındaki en önemli etkenlerden biri modern yaşam şekli “Modern toplumlarda biz artık bahçeli müstakil evler yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları açık alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin sentezi için de güneşe maruz kalmak şart. Biz besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Modern toplumda bunu başaramıyoruz”

YAĞLI BALIK, YUMURTA SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ TÜKETİN

D vitamini sentezi için güneşin şart  “Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin”

KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA

D vitamininin yaşlılarda osteoporoz yani kemik erimesi açısından önemli bir etken :

“Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, yorgunluk yaşayan her bireyin belli bir yaştan sonra D vitamininin düzenli olarak ölçülmesi gerek çünkü düşme riski ile beraber kalça kırığı çok büyük bir sorun. O yüzden yaşlı popülasyonun bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kapalı alanda çalışan herkes risk altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor. Kas ve eklem sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de faydaları olduğu bilinen D vitaminin en önemli kaynağı güneş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu