PÜF NOKTASI

TÜYLERİNİZİ CIMBIZLA ALMAYIN

Tüylenme neden olur, özellikle çene bölgesinde oluşan tüylere bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir? Çenenizde oluşan tüylenmeden şikayetçi iseniz Evde uygulayacağınız basit yöntemlerle çene bölgesindeki tüylenmelere son vermeniz artık çık kolay!

ÇENE BÖLGESİNDE TÜYLENME NEDEN OLUR?

Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır. Androjenler erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur. Aşağıda belirttiğimiz sebepler de çenede oluşan tüylerin sebebi olabilir:

  • Menopoz
  • İlaç Yan Etkileri
  • Polikistik Over Hastalığı
  • Yumurtalık Tümörleri
  • Adrenal (Böbreküstü Bezi) Bozuklukları

BU DOĞAL YÖNTEMLERLE HORMONLARINIZI DENGELEYİN!

GÜNDE 2 BARDAK NANE ÇAYI…

Aşırı tüylenme, genellikle vücudun yüksek miktarda androjen üretmesinden kaynaklanır. Nane çayı, hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Türk araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, nane çayının erkek tipi aşırı tüylenme sorununu azaltabileceğini ortaya koydu.

NANE ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı nane ekleyip, 10 dakika boyunca demleyin. En az 2 hafta boyunca, düzenli olarak günde 2 bardak tüketin.

BALIN İÇİNE LİMON SIKIP MASKE YAPIN!

Limon suyu ve bal maskesi, tüylerin rengini açmaya ve azaltmaya yardımcı olabilir. Doğal bir ağartıcı olan limon suyu cildi temizleyip, ölü hücrelerden arındırırken aynı zamanda kıl köklerini sıkılaştırır. Bal ise nemlendirici özelliği ile cildi ve tüyleri yumuşatmaya yardımcı olur.

BALLI LİMONLU MASKE NASIL YAPILIR?

Bir çorba kaşığı limon suyunu 3 çorba kaşığı bal ile karıştırıp yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca, haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

ZERDEÇALIN TÜYLERE DE FAYDASI VAR!

İstenmeyen tüylerde oldukça etkili bir baharat olan zerdeçal, birçok malzeme ile beraber kullanılabilir.

KEPEKLİ UN VE ZERDEÇAL

1 yemek kaşığı zerdeçal ile 1 yemek kaşığı kepeği karıştırın. Yoğun bir hamur yapmak için bir ölçek susam yağı ekleyin. Hazırladığınız hamuru yüzünüze yayıp, 30 dakika boyunca bekletin. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca, haftada 1 defa düzenli olarak uygulayın.

GÜLSUYU VE ZERDEÇAL

1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı gül suyu ve 2 yemek kaşığı zerdeçalı karıştırıp macun yapın. Yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. 20 dakika bekledikten sonra, yumuşak bir fırça ile tüylerin çıkış yönünün tersine fırçalayıp bol su ile yıkayın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

SÜT VE NOHUT UNU, ZERDEÇAL

Yarım fincan nohut unu, 1 fincan süt ve 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırıp macun haline getirin. Masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra, tüylerin çıkış yönüne ters olarak masaj yapın ve macunu kaldırın. Gözle görülür sonuçlar almak için en az 1 ay boyunca haftada 2 defa düzenli olarak uygulayın.

BURAYA DİKKAT:

Zerdeçal uygulanmasından sonra cildinizdeki sarı rengi kaldırmak için, bir parça süte batırılmış pamuk ile yüzünüzü silin sarı renklenme kaldırmak için, sütte bir pamuk batırın ve cildinize sürün.

BESLENME DE SON DERECE ÖNEMLİ!

Çeşitli maske uygulamaları dışında, istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir başka yolu, phytoestrogen olarak bilinen bir bileşiği büyük miktarlarda tüketmektir. Tüylenme birçok durumda östrojen hormonundaki dengesizlik sonucunda ortaya çıkar. Bilimsel çalışmalar, fito-östrojenler açısından zengin gıdalarla beslenmenin, istenmeyen tüyleri azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Meyan kökü, yonca, keten tohumu, rezene ve Gotu Kola’nın yüksek miktarda fito-östrojen içeren besinlerden birkaçıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu