BİTKİLER

UYUMADAN ÖNCE İÇTİĞİNİZDE KİLO VERDİREN 5 İÇECEK

İnsanların her zaman en çok kafa yorduğu konulardan biri de fazla kilolar nasıl yakılacak sorusudur. Yapılan araştırmalara göre Ulusal Sağlık Enstitüsü, Amerikalıların % 75’inin aşırı kilolu olduğunu belirtiyor. Daha da rahatsız edici olan şey, bu insanların% 33’ünün obez olması. Obezite, uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları gibi durumlar aşırı kilo ile direk olarak bağlantılıdır.

Chicago Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarına göre uykusuz kaldığınız zaman, metabolizmanız yavaşlar ve hormon seviyeniz bozulabilir. Bu nedenle, aşırı kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacak ve uyku kalitenizi arttıracak besinlere yönelmeniz gerekir. Biz de sizlere işte bu anlamda faydalı olacak içecekleri belirtmek istedik.

Süt

1 bardak ılık ya da soğuk süt, içerdiği yüksek kalsiyum ve triptofan nedeniyle daha derin ve kaliteli uyumanızı sağlar. Ayrıca, fazla kilolardan kurtulmanın bir diğer yolu da yağın kasa dönüşmesidir. Yapılan araştırmalara göre, sütün içinde bulunan kasein proteini yavaş hazmedilir ve bu da gece boyunca kas yapmanıza neden olur.

Elmalı Psyllium İçeceği

Yine bir araştırma sonuçlarına göre bu özel içecekte bulunan elma özü vücuttaki yağları hedef alır ve yağların parçalanması için çok daha kuvvetli çalışır. Ayıca günde 3 elma tüketmenin kilo verme konusunda çok yardımcı olduğu belirtilmektedir.

Başka bir araştırma haberinde ise psyllium tüketildiğinde vücut bağırsaklardan suyu çekerek genişleme yapar ve direk tokluk hissi yaratır. Ayrıca bu jel benzeri ortam sayesinde bağırsaklarda bulunan kötü maddeler hemen dışarı atılır.

Bu özel içeceği hazırlamak için ihtiyacınız olanlar :

  • 1 adet elma,
  • 1 bardak soğuk su,
  • 2 çay kaşığı 100% psyllium tozu
  •  ¼ çay kaşığı kadar da tarçın.

Elmayı kabuğuyla birlikte ikiye bölün ve soğuk su ile blenderden geçirin. Püre haline gelen elmayı büyük bir bardağa alın ve içine psyllium ile tarçını ekleyin. İyice karıştırın ve bekletmeden için.

Üzüm suyu

Üzüm suyunda insülin vardır ve bu da vücudun sirkadiyen ritimlerini düzenler. Buna ek olarak, üzümde bulunan resveratrol maddesinin, kalori olarak depolanan beyaz yağların, kalori yakan kahverengi yağ hücrelerine dönmesini sağladığı bilgisinide hatırlatalım.

Kefir

kefirin bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri artırdığı ve kefirin uykuyu desteklediği belirtiliyor. Bu da sağlıklı sindirim ve gereken mineral-vitaminlerin tam olarak emilmesi anlamına gelir.. Kefir içmek çok kolay olmasa da, faydaları açısından kesinlikle değerlendirilmelidir.

Soya Protein İçeceği

Yapılan bir araştırmaya göre soya proteini, melatonin salgılayarak uyku kalitenizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu içeceğin içinde bulunan triptofan, karın yağlarıyla savaşmaya yardımcı olacak kortizol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Vişneli Aloe Vera İçeceği

Yapılan başka bir çalışmaya göre vişne suyu, uykusuzluğun önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. bir başka çalışmada, vişne suyunun uyku kalitesini arttıran melatonin seviyelerini yükselttiği açıklanmıştır. Aloe Vera jel, kilo kaybına yardımcı olabilecek güçlü vitaminler, enzimler, saponinler, lignin ve mineralleri içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu