SAĞLIK

Varislerden Hızlı Ve Doğal Yollarla Kurtulun

Şişlik, Ağrı ve çirkin görüntüsüyle rahatsız eden varis hastalığında asma yaprağı tüketimi önemli rol oynuyor

Asma yaprağı varisin ila-cı!

Toplardamarların fonksiyonel bir bozukluk sebebiyle genişlemesi sonucu oluşan varisler yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Pekçok hastalıkta olduğu gibi varisin de en sık rastlanan sebebi genetiktir diyen uzmanlar, “Genetik yatkınlığın yanı sıra uzun süre ayakta kalınan ya da tam tersi sürekli oturulan bir iş yapılıyorsa, sigara içiliyorsa ve fazla kilo mevcutsa varis görülme olasılığı yüksektir.

Hamile bayanlarda da ka-n dolaşımındaki ve hormonlardaki değişiklikten dolayı bu süreçte varis görülür” şeklinde konuşuyor. Varisin bitkisel tedavisinde özellikle flavonoid içeriği zengin olan gıdaların tüketilmesi gerektiğini aktaran uzmanlar bu besinlerin damarları güçlendirirken enflamasyon ve oksidatif hasardan koruyacağını aktarıyor.

Varislerin ilerlemesini durduran ve korunmaya yardımcı şu besinleri tavsiye ediyor.

Meyveler

Küçük taneli meyveler, turunçgiller, maydanoz, kırmızı üzümler, yeşil çay ve kırmızı lahana flavonoid kaynağıdır. Bu gıdaların düzenli tüketilmesi vücudun gereksinimleri önemli ölçüde karşılar. Yurtdışında özellikle atkestanesi varis tedavisinde kullanılan en bilinen yöntemdir. Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan varis hastaları rahatlıkla bu tohumu kullanabilirler.

Çobanpüskülü

Çobanpüskülü damarların yapısal bileşenini bozan enzimleri engeller. Aynı şekilde yaban mersini özü de içeriğimdeki taninlerle bu damarlara büzücü etki yapmaktadır. Bu bitkiler direkt tedavi amaçlı kullanılmaktan öte daha çok birer rahatlatıcı olarak düşünülmelidir.

Lahana

Lahana yapraklarını iyice kaynattıktan sonra süzün ve kalan suyu ılık şekilde bacaklarınızda varis olan bölgeye uygulayın.

Kekik, at kuyruğu otu

Kekik, at kuyruğu otu, çoban çantası otu, at kestanesi kabuğunu farklı bardaklarda demleyin. Günde 2-3 bardak için.

Koyun otu

Koyun otu merhemini günde bir kere varisli bölgelere masaj yaparak ve deriye iyice yedirerek sürün.

Kivi

Düzenli şekilde günde yaklaşık 3-4 adet kivi yemeniz varis sorununu kısmen azaltmaya yardımcı olur.

Bal

Bir bardak suya bir tatlı kaşığı bal karıştırın ve daha sonra 1 tatlı kaşığı dövülmüş üzerlik tohumu ekleyin. Günde bir bardak ve 2 hafta boyunca için.

Asma ve fındık yaprağı

Asma ve fındık yapraklarının kaynatılarak günde 3 kere bir bardak olmak şartıyla içmek varis hastalığına iyi gelir.

Rezene

Bir bardak suya yarım çay kaşığı rezene koyarak kaynatın ve iyice süzdükten sonra için. Günde bir bardak olacak şekilde 6 gün devam edin. Varis kısmen azaltacaktır.

ÖNERİLER

Varis hastalığı olanlar öncelikle mutlaka bir doktora başvurmalı ve yapılan tetkikler sonucu doktorun yönlendirmesiyle bu bitkilere başvurmalıdır. Varis hastalarının günlük hayatta dikkat etmesi gereken önlemleri de bu te-davi yöntemleriyle birlikte uygulaması gerekir. Özellikle yaz aylarında, sıcak havalarda varis hastaları olumsuz etkilenir. Bacaklara soğuk su tutulması hastaları bu dönemde rahatlatır.

Bol su tüketmek, çok sıkı kıyafet ve ayakkabılar giymemek, aşırı baharat tüketmemek, kahve, a-lkol ve si-ga-ra-dan uzak durmak, tempolu yürüyüş yapmak günlük hayatta dikkat etmesi gerekenlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra hastalar kesinlikle uzun süre ayakta ve özellikle sabit kalmamalıdırlar. Bunun tam tersi çok uzun süre sabit oturmakta varisleri olumsuz etkiler. Yarım saatte bir 10-15 adım atmak bacakları rahatlatır. Hastalar akşamları ayaklarını kalp hizasından birkaç cm kadar yukarda tutup uzatarak bacaklarının rahatlamasını sağlamalıdır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu