PÜF NOKTASI

VÜCUDUMUZDAKİ MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİN ETKİLERİ

Magnezyum, vücudumuz için hayati öneme sahip bir mineraldir. 300’den fazla enzimin işlevinde rol oynar, hücreler, kaslar ve sinirler için faydalıdır, kan basıncını düzenler ve metabolizmadaki protein ile kalsiyum oranını dengeler. Sağlıklı bir bireyin vücudunda yeterli miktarda magnezyum bulunması gereklidir. Ancak, endüstriyel çiftçilik nedeniyle tükettiğimiz besinlerdeki magnezyum miktarı ciddi şekilde azalmıştır. Bir çalışma, 1914 ile 1992 yılları arasında bir elmanın besleyici değerinin %82 oranında azaldığını göstermektedir.

Magnezyum eksikliğinin bir diğer nedeni ise insanların beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor olmalarıdır. Artık insanlar besleyici ürünleri daha az tüketiyorlar, özellikle fasulye, balık, ceviz gibi. Vücudun hangi vitamine ve minerale ihtiyaç duyduğunu kendi başımıza anlamak zordur. Belirtileri gözlemleyip doktora danışmak önemlidir. Sağlıklı bir yetişkinin günde 300-350 mg magnezyum alımına ihtiyacı vardır. Magnezyum, enerji üretimi, kaslar, sinirler ve birçok temel fonksiyon için gereklidir. Magnezyum eksikliğinde vücutta çeşitli olumsuz etkiler görülebilir

1- Kas krampı -(Tutulması)

Kas krampları acı verir. En çok da geceleri uyandırdığında. bir takım araştırmalarda yeterince magnezyum almanız halinde, kas kramplarından kurtulduğunuz ortaya çıktı. Özellikle gebelik döneminde kas kramplarıyla uğraşan kadınların magnezyuma daha çok ihtiyacı var. Eğer bacağınızda yer alan kasların olduğu bölgede tutulmalar yaşıyorsanız, vücudunuz magnezyum eksikliğinden dolayı sizi uyarıyor demektir. Uyumadan önce magnezyum içeren şeyler yemeyi veya içmeyi deneyin. Hem rahat uyursunuz hem de kasılma yaşamazsınız.

2- Hipertansiyon

Hipertansiyon kalbinizin aşırı çalıştığının bir belirtisidir. Amerikan Kalp Derneği’nin yürüttüğü bir çalışmada düzenli olarak magnezyum alan kişilerin, almayanlara oranla tansiyonlarının daha dengeli olduğu görüldü. Dernek magnezyumu doğal yollarla almayı öneriyor. Yüksek tansiyon günümüzde hemen herkesin karşılaştığı yaygın bir sorun. Magnezyum, doğal bir kalsiyum kanal blokeri gibi davranarak tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur.
Britanya’da 2013 yılında yapılan bir araştırmada, magnezyum alımının arttırılması halinde tansiyonun dengelendiği kanıtlandı.

3- Kabızlık

Magnezyum takviyeleri, kabızlığa iyi geliyor. İnce bağırsaklara sıvı taşınmasını tetikleyen magnezyum aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenliyor. Bağırsaklarınızın işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma ihtiyacı vardır. Magnezyum eksikliği kabızlığa neden olur. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından eksikliği halinde kabız olmak olasıdır.

4- Anksiyete –Depresyon

Anksiyete olan kişiler bunun ne kadar kötü bir rahatsızlık olduğunu bilirler. belirtilenlere göre magnezyum eksikliği strese ve endişeye neden oluyormuş. Magnezyum eksikliği halinde stres reseptörleri tıkanarak depresyona ve anksiyeteye neden oluyormuş. Magnezyumun, beyninizin işlevselliği ve ruh halinizi direk olarak etkilediği biliniyor. Bazı uzmanlar, günümüzdeki besleyici olmayan ve az magnezyum bulunan yiyeceklerin insanları depresyona soktuğunu iddia ediyor. 2015 yılında 8.800 kişinin yer aldığı bir araştırmada, 65 yaşından küçük ve yeterince magnezyum içeren yiyecekler tüketmeyen bireylerin depresyona girme riskinin %22 daha fazla olduğu kanıtlandı.

5- Düzensiz kalp atışı (Kalp Ritim bozukluğu)

Magnezyum, kalp atışımızın düzenlenmesine yardımcı olur. belirtilenlere göre kalp ritim bozukluğu şikayetiyle kendilerine gelen hastalara doktorlar en çok magnezyum takviyeleri öneriyormuş. Düzensiz kalp atışının nedeni magnezyum eksikliğinden fazlası da olabilir. Doktora danışmanız tavsiye edilir. Magnezyum eksikliği nedeniyle kalp ritim bozuklukları görülebilir. Magnezyum, damarları koruduğundan eksikliği halinde bu tür rahatsızlıklar görülmesi olasıdır.

6- Uykusuzluk

Kalitesiz uyku veya uykusuzluğun ardında yatan birçok neden olabilir. Bunlardan en muhtemeli de magnezyum eksikliğidir. Yapılan araştırmalara göre magnezyum takviyesi alan kişiler, almayanlara oranla geceleri uyanmadan kesintisiz uyuyorlarmış. Uyumakta güçlük çekiyor ve uyuyunca da en küçük seste uyanıyor musunuz?
Bunun nedeni de magnezyum eksikliği olabilir. Daha iyi bir uyku için daha fazla magnezyum içeren yiyecek tüketmeniz gerekiyor. Yapılan bir araştırmada magnezyum alımı yüksek olan bireylerin rahatça uykuya daldıkları kanıtlandı.

7- Tatlı krizi

Tatlı krizine girmeniz magnezyum eksiliğinden kaynaklanmıyor olsa da en büyük nedeni budur. Çikolata magnezyum açısından zengindir. Tatlı krizine girdiyseniz magnezyum içeren şeyler yemeniz önerilir. Vücudunuzda yeterince magnezyum yoksa ve vücudunuz sizi uyarmaya çalışıyorsa, bunu şekerinizin düşmüş olabileceği yanılgısıyla karıştırmanız mümkün. ‘Tatlı krizim tuttu’ dediğiniz anlarda ceviz, fındık veya meyve yemeyi deneyin. Yanıldığınızı anlayacaksınız.

8- İlaç kullanımı

Herkes maalesef kullandığı ilaçların yan etkilerini iyice bilmiyor. bazı antibiyotikler, doğum kontrol haplar, astım ve kalp ilaçları magnezyum eksikliğine yol açıyormuş.

9- Astım

Yapılan araştırmalara göre kanınızdaki magnezyum oranı arttığında daha rahat nefes alındığı görüldü.
Ünlü tıp dergisinde yayımlanan makalelerde de vücuda giren magnezyum arttığında astım belirtilerinin gözlü görülür şekilde azaldığı yazıldı.

10- Uyuşukluk

Uyuşukluğun en büyük nedeni magnezyum eksikliği. Vücudunuzda sık sık uyuşma hissediyorsanız magnezyum içeren besinler tüketmeniz önerilir.

11- Migren

Magnezyum eksikliği sebebiyle kaslarınız gerilmeler neden olur ve bu da migrene dolaylı olarak sebep olur.
Fazladan magnezyum takviyesinin ise bulantı ve ışığa karşı hassaslık gibi migren belirtilerini ortadan kaldırdığı biliniyor.

12- Eklem Ağrısı

Bazıları, diğerlerinden daha fazla ve anormal bir şekilde eklem ağrısı çeker. Magnezyum alımını arttıran ve eskiden eklem ağrısı sorunu yaşayanlar, magnezyum alımından sonra eklem ağrılarının geçtiklerini belirtiyorlar. Fazladan magnezyum alımının yok denecek kadar az yan etkisi olduğundan ve zararsız olmasından dolayı, ekstra magnezyum tüketimi denemeye değerdir.

13- Kronik Yorgunluk

Kronik yorgunluk sendromu olanlara doktorlar tarafından magnezyum içeren yiyecekler tüketmeleri tavsiye edilir. Brezilya’da yapılan bir araştırmada, fazladan magnezyum tüketiminin koşucuların performansını arttırdığı ve yaşlılardaki yorgunluk hissini azalttığı görüldü.

Magnezyum hangi yiyeceklerde bulunur?

Kaju, muz, kabak çekirdeği, bitter çikolata ve nohutta bolca magnezyum bulunur. belirtileri fark ettiğiniz kişilerle paylaşmayı ihmal etmeyin. Herkes magnezyum eksikliğinin nelere yol açtığını iyice öğrenmeli ve önlemlerini almalı.

Magnezyum Alımını Arttırma Yolları

Doktor kontrolünde magnezyum takviyeleri almak, sağlıklı bir magnezyum seviyesi sağlamak için bir seçenektir. Eczanelerden temin edilebilen magnezyum takviyeleri arasında magnezyum klorür (acı bir tada sahiptir ancak oldukça etkilidir), magnezyum sitrat (kalp çarpıntıları durumunda tercih edilebilir) ve magnezyum sülfat (banyo sırasında rahatlamak için idealdir) bulunmaktadır.

Kadınların günlük magnezyum alımı için önerilen miktar 280 mg, erkekler için ise 350 mg’dir. Ancak bu miktarlar bireysel ihtiyaçlara göre değişebilir, bu nedenle magnezyum takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışmak önemlidir.

Magnezyum Açısından Zengin Besinler:

  • Kakao: Bitter çikolataların her 100 gramında 100 miligram magnezyum bulunur.
  • Koyu yapraklı sebzeler: Pazı, marul, ıspanak
  • Meyve: Muz, kayısı, avokado, şeftali ve erik
  • Badem, kaju, ceviz
  • Baklagiller: Fasulye ve mercimek
  • Esmer pirinç, darı, yulaf
  • Patates
  • Kabak

Magnezyumun vücudumuza olan katkısı ve eksikliği halinde karşılaşabileceğimiz hastalıklar hakkında derlediğimiz eğitici haberi arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu