PÜF NOKTASI

Vücudunuzdaki ağrılar Hangi organa işaret Ediyor! Hayati Risk Oluşturan Ağrılar?

Ağrı sadece sağlık konusunda sorun yaşadığınız zamanlarda dikkatinizi çeker değil mi? Diğer zamanlarda yaşadığımız ağrıları genellikle ihmal ederiz, çok fazla üzerinde durmayız. Oysa ki asıl sağlıklı olduğumuzu düşündüğümüzde ortaya çıkan ağrılara dikkat etmek gerekebilir. Bu türde tanımlayabileceğimiz bilmeniz ve asla görmezden gelmemeniz gereken 9 tür ağrı ile ilgili bilgi vermek istedik.

Erken tanı, özellikle yaşamı tehdit eden konularla ilgili olarak son derece önemlidir. Bu olası sağlık sorunlarını nasıl belirleyeceğimiz konusunda sizinle bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

1. Kalp

Kalpte yaşanan ağrı, göğsün sol tarafından başlar. Ayrıca, sol elin iç kısmında veya sırtın üst-orta bölümünde de sıkıştıran bir ağrı hissedebilirsiniz.

2. Akciğer ve Diyafram

Boyun ve omuz bölgenizde sürekli bir ağrı varsa, akciğerlerinizi ve diyaframınızı kontrol etmek için bir doktora gitme vakti gelmiştir. Bu ağrı, solunum problemleri veya omurgadan diyaframa doğru akciğerlerden geçen frenik sinirin sıkışması sonucu olabilir.

3. Karaciğer ve Safra Kesesi

Bu ağrının tanımlanması kolay değildir, çünkü karaciğer veya safra kesesi ile ilgili problemler, kişinin egzersiz yapmama veya bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçirmesi nedeniyle omuzlarda veya boyunda ortaya çıkan ağrı ile karışabilir. Vücudunuzu iyi dinleyin ve ağrı bir türlü gitmiyorsa, mutlaka bir doktora giderek kontrol ettirin. Sonradan üzülmektense, güvende olmak her zaman daha iyidir.

4. Mide ve Pankreas

Normalde bu ağrının tanımlanması nispeten daha kolaydır, ancak akut pankreatitli kişilerin yaklaşık % 50’sinde sırt ağrısına da neden olur. Sırtınızda ağrı varsa sakın ihmal etmeyin ve doktora gidin.

5. Küçük Bağırsak

Abdominal bölgede bele doğru keskin ağrı, küçük bağırsakta yaşanan sıkıntıladan kaynaklı olabilir.

6. Apandist ve Kolon

Apandisit ve kolon ile ilgili sorunların anlaşılması daha kolay olabilir. Orta-alt karın bölgesinin sağ tarafında bulunduğu için, tanımlanması nispeten kolaydır. Apandisit hayatı tehdit eden bir konudur ve eğer apadistte ağrı varsa, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurun.

7. Böbrek

Böbrekte olan ağrıyı anlamak biraz zor olabilir çünkü ağrı temel olarak tüm alt sırt, kalça ve pelvisde yaşanabilir. Ağrı gitmezse çözüm basittir: Doktor!

8. Mesane

Mesanede bir enfeksiyondan kaynaklanan ağrı genellikle ön veya arka tarafta alt pelviste hissedilir. Asla ihmal edilmemelidir.

9. Yumurtalıklar

Yumurtalık ağrısı sadece kadınlarda görülür. Alt karın kısmında keskin bıçak gibi ağrı ciddi bir sorun demek olabilir.

Belirtilen ağrının nedenini tanımak çok kolay olmayabilir, çünkü çok ciddi bir şeyin erken bir aşaması da olabilir, geçici bir ağrı da. Bu nedenle kesinlikle doktora başvurmalısınız ve konuyu netleştirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu