SAĞLIK

Vücudunuzdaki Vitamin eksikliğini yüzünüzden anlayabileceğiniz 5 işaret

Yorgun, halsiz hissettiğimizde veya sık hastalandığımızda vitaminsiz kaldığımızı düşünürüz. Peki, yüzümüzde bir takım değişikliklerin de vitamin eksikliğine neden olduğunu biliyor muyuz? Yüzümüzde meydana gelen akne kuruluk bir takım sağlık sorunlarına işaret edebilir ve vitamin eksikliği yaşadığınızı gösterebilir. İşte yüzünüzde vitamin eksikliğini gösteren 5 işaret.

Cildimizde zaman zaman çeşitli problemlerle karşı karşıya kalırız. Ancak bu problemlerin çoğu zaman bir sağlık problemi olduğunu düşünemeyiz. Peki yüzümüzde meydana gelen değişimlerin ciddi vitamin eksikliğine işaret ettiğini ve bu problemlerin hangi vitaminlerin eksikliğinden kaynaklandığını biyormusunuz?

KURU CİLT TİPİ

Aşırı kuru cilde, kötü bir beslenme planı ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan besin yetersizliğinden kaynaklı olabilir. Kuru cilde sahipseniz A ve C vitamini eksikliği, bu problemle sıkça bağlantılı olduğu görülen eksikliklerdir.

SİVİLCELİ CİLT

Akneler, A, E ve B vitamin komplekslerindeki eksiklikler nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bu konuda rol alan birçok hormonal ve çevresel faktör bulunurken, bu besinlerin yokluğunda akne oluşturma ihtimaliniz artabilir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Fındık, yeşil sebzeler, zeytinyağ, yumurta tüketmeniz gerekir.

SOLUK DUDAKLAR

Dudaklarınızın ve diş etleriniz soluk görünüyorsa muhtemelen demir eksikliği anemisine sahipsiniz demektir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Yağsız et, kurutulmuş fasulye, ıspanak, karaciğer tüketebilirsiniz.

ÇATLAMIŞ DUDAKLAR

Soğuk havalarda pek çok kişinin dudaklarında çatlama meydana gelir. Ancak sürekli tekrarlayan bir durum haline gelmeye başladıysa bunun en önemli nedeni vitamin eksikliğidir.

Eğer dudaklarınız soğuk, sıcak dinlemeden sürekli çatlıyorsa vücudunuzda B vitamini kompleksi eksikliği olduğuna ve vücudunuzda suyun çok az bulunduğunu işaret ediyor olabilir.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Turunçgiller, kuru yemiş, yağsız et, balık, bakliyat(kuru fasülye, nohut) tüketebilirsiniz.

GÖZ ALTI TORBALARI

Göz altı torbaları, sıvı tutulması ve dolaşımdaki zayıflığın neden olduğu kusurlardır. Bunlara sırasıyla, potasyum, magnezyum ve iyot gibi mineral eksiklikleri sebep olur.

NASIL BESLENMEK GEREKİR?

Muz, deniz yosunu, himalaya tuzu, turp, ıspanak gibi yiyeceklerden bol bol tüketmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu