SAĞLIK

VÜCUT’TAKİ TOKSİNLERİ BU 10 BESİNLE TEMİZLE

Gündelik diyetinize kolayca dahil edebileceğiniz sağlıklı gıdaların bir listesi; Toksinlerden arındırıp vücudumuzu tertemiz yapacak 10 besin.

1. Pancar

Bu son derece yararlı kök, demir, kalsiyum ve betain denilen antioksidan türü içerir, ayni zamanda betain farklı kırmızı rengini de veriri. Betain hücre yapısını geliştirir ve karaciğerdeki hücreleri onarır ve yeniler (vücudun ana detoks merkezi). Karaciğer vücudunuzu maruz kaldığınız tüm toksik maddeleri korur, bu nedenle doğal bir detoksifiye sebze eklemek çok yardımcı olacaktır.

İpucu: Tüm hayati besin maddelerini muhafaza etmek için kırmızımsı pancarı buharla kaynatın. Pişirme ve kızartma da yan yemekler için lezzetli seçeneklerdir. Ayrıca bir salata için rendeleyebilirsiniz (çiğ).

2. Soğan ve Sarımsak

Her ikisi de karaciğerin en güçlü antioksidanlarından biri olan glutatyon üretimine yardımcı olan flavonoidler içerir. Karaciğerin, sindirim sistemindeki zehirli artıkları filtreleyen detoksifikasyon enzimleri üretmesini teşvik eder. Buna ek olarak, bu çalışkan organın yükünün bir kısmını alırlar ve güçlü antibakteriyel, antiparazitik ve bağışıklık kazandırma özelliklerine sahiptirler.

İpucu: Herhangi bir detoks diyeti bu 2 bileşeni içermelidir. Çiğ veya kızartılmış sarımsak bir salata için harika bir ek olabilir. Ev yapımı kavrulmuş sarımsak sağlıklı bir bir detoks atıştırmalığıdır.

3. Yeşillik

Koyu yapraklı yeşillikler, sindirim sisteminize klorofilin verir. Bu bitki pigmenti, enerjiyi üreten fotosentez sürecinde ışığın tüketiminden sorumludur. Fakat bunun yanında toksinler ve diğer serbest radikallerle bağlanarak nötr materyaller haline getirilebilir. Vücudumuzda biriken ağır metalleri de temizler.Klorofil ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücut sıvılarının asiditesinden kurtulmak için vücudu alkalize ederler.

İpucu: Modern gıdalar asitlik bakımından yüksektir, bu nedenle mutfağınızın ıspanak, lahana, buğday otu ve diğer organik koyu yapraklı yeşilliklerle dolu olduğundan emin olun. Püre veya meyve sularınıza buğday ekmeği ekleyin.

4. Limonlu Su

Narenciye, sindirim sisteminiz için harikadır, çünkü C vitamini dolu ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu güçlü bileşik, toksinlerin suda çözünebilen bir forma dönüştürülmesine yardımcı olmak için karaciğer enzimlerini aktive eder ve durgun bağırsaklara aktiflik sağlar. Bu, tüm vücudunuzdan kolaylıkla yıkanabildiği anlamına gelir.

İpucu: Sabahları bir limon, bir tutam deniz tuzu ve biraz bal veya akçaağaç şurubu ile karıştırılmış bir bardak ılık suyla başlayabilirsiniz. Gün boyunca enerji seviyenizi artırmak ve daha iyi bağırsak hareketi ve daha iyi cilt almak için bu karışımı aç karnına için.

5. Kuru Yemiş

Bademlerin düzenli bir şekilde alınması, karaciğerinizin etrafında biriken yağlı tortuların hepsinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Cevizler, karaciğeri temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca, beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için de mükemmeldir. Keten tohumları ruh halinizi düzeltir. Öğütülürken, bağırsak yolunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Diğer harika haberde keten iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayçiçeği tohumları, kan basıncını normal seviyede tutan, magnezyum sağlar ve lipolizi hızlandırır.

6. Yoğurt

Yoğurt probiyotiklerle doludur ve sindirimine yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için bakteriler sağlarlar. Temelde, yoğurt, sindirimi kolaylaştırmak ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olmak için en iyi besindir.

İpucu: “yağsız” veya “az yağlı” yoğurtları çok şeker içerdiğinden bunlardan kaçının. Canlı veya aktif kültürleri olan yoğurtları tercih edin.

7. Karahindiba veya Yeşil Çay

Karahindiba kan dolaşımınızdaki toksinleri ve atıkları süzerek ve filtreleyerek karaciğere yardımcı olur. Yeşil çay siyah çaya kıyasla antioksidanlar açısından daha zengindir. Yeşil çayda bulunan kafein, diüretik etki kazandırarak su tutma özelliğini engelleyerek şişkinliği hafifletir.

İpucu: Bahçenizden veya sonraki yürüyüş turunuzda karahindiba seçiniz. Soğuk günlerde sizi sıcak ve sağlıklı kılacak basit ve detoks özlü bir çay hazırlamak için demleyin.

8. Zencefil

Zencefil şişkinliği hafifleten, atık ve kötü toksinlerden kurtaran adete bir hazinedir. Parazit yoksunluğuyla ilişkili gaz ve mide bulantısı için iyidir. Zencefil, mide asidi üretimine yardımcı olur ve iyileştirir; bu da, parazitleri öldürür ve vücudumuzu enfeksiyonlardan korur. Aynı zamanda sindirim sularının akışını sağlar, bu da sindirim sisteminizin daha verimli olmasına yardımcı olur. Bu sihirli kök metabolizmanızı güçlendirir ve bütün gün karaciğer işlevlerini destekler.

İpucu: Zencefil kullanmanın binlerce yolu vardır. Ballı ve limonlu zencefilli çayı deneyin ya da pürüzsüz içeceklerinize, salatalarınıza, çorbalara veya pişirdiğiniz veya fırında pişirdiğiniz başka şeylere ekleyin!

9. Havuç

Havuç glutatyon bakımından zengindir ve en güçlü detoks sebzelerinden biridir . Ayrıca beta-karoten ve A vitamini de bulunur. Havuçlar büyük kardiyovasküler etkilere sahiptir ve genel bağışıklık işlevlerini geliştirmeye yardımcı olurlar.

İpucu: Vücudunuzun detoksunu gidermenin bir yolu, işlenmiş yiyeceklerden bir günlüğüne uzak durmaktır. 2. Havuç ve diğer çiğ sebzeleri karıştırmak ve günde birkaç kez taze sebze suyu içmek, bol miktarda toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Buna yeşil ya da karahindiba çayı ekleyin.

10. Salatalık

Salatalık, faydalarla dolu olmasına rağmen, hak ettikleri değeri nadiren alırlar. Böyle bir yararı vücudun sindirim sistemini desteklediği ve karaciğeri temizlediği kesinleşmiştir. Sulu kalmamıza yardımcı olmalarının yanı sıra vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur, daha fazla idrar üretmelerine yardımcı olan doğal bir diüretiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu