SAĞLIK

Yalnızca Kadınlarda Görülen 6 Kalp Krizi Belirtisi

Kalp krizleri, şuan dünyada erken ölümlerin ana nedenlerinden biridir. Kalp krizi aslında hemen öncesinde vücudumuz üzerinden bizlere ihmal etmememiz gereken sinyaller gönderiyor.

Bir araştırmaya göre Kalp krizi belirtileri Kadın ve erkeklerde farklı belirtiler gösterdiğini ortaya koydu. İşte her kadının kalp krizine önlem alabilmesi için bilmesi gereken 6 işaret.

Bu bulgular kafa karıştırıcı olabilir, çünkü kalp krizi öncelikle göğüste veya sol koldaki ağrı ile kendini gösterir, daha sonra boyun veya çeneye de yansıyabilir. Ağrı yavaş başlayıp ilerleyen şekilde veya aniden olabilir. Hatta gecenin ortasında seni uyandırabilir. Bu yüzden olağandışı semptomları fark eder etmez doktora başvurmalısınız.

Yaklaşan bir kalp krizine ait bazı sinyaller, zehirlenme, grip veya ciddi mide ekşimesi belirtileri ile karıştırılabilir. Bazen kadınlar, “adeta midesine bir fil oturmuş” hissini yaşarlar.

Soğuk ter, kadınlar arasındaki ortak bir semptomdur. Bir şekilde stres ile bağlantılı gibi görünebilir. Ancak, daha önce benzer belirtileriniz olmadıysa, bir uzmanı ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır.

Nefes alma sorunu, özellikle başka bir semptomla birlikte gelirse, kalp krizinin en büyük belirtilerindendir. Bu durumla karşılaşıp Hayatta kalan kadınlar, hareket etmemiş olsalar bile bir maraton koşmuş gibi hissettiklerini söylediler.

Uzun süre dinlendikten sonra bile aşırı yorgunluk hissediyorsanız ve basit hareketleri dahi gerçekleştiremiyorsanız (örneğin, tuvalete gitmek), bu endişe verici bir sinyaldir ve kardiyovasküler sisteminizin durumuna dikkat etmek için bir belirtidir.

Göğüs ağrısı, rahatsızlık, yanma, göğüste baskı hissi – tüm bu semptomlar cinsiyetinizden bağımsız olarak kendini gösterir. Yine de bazı kadınlar göğsün sol tarafında değil, tüm bölgede acı çekiyorlar. Ağrı veya basınç birkaç dakika içinde kaybolmazsa, hemen doktorunuzu arayın.

Not: Bu belirtiler 1 seferliğe mahsus ise kalp krizi geçirdiğinizin garantisini vermez. Fakat, kombinasyonların ve aynı semptomların sıklıkla ortaya çıkması, uzmanlara danışmak için yeterli bir nedendir. Zamanında tıbbi bakım ile hayat kurtarabilir. Kendinize iyi bakın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu