SAĞLIK

YASTIK ALTINDA CEP TELEFONUYLA UYUYANLAR

Vücuttaki organlarda olduğu gibi, beyinde de kanser gelişebilir. Baş ağrısı, kusma, bulantı, görme bozukluğu, bilinç bozulması, nöbet (epilepsi-sara krizi) geçirme, kol ve bacaklarda güçsüzlük, sinirlilik, iştahsızlık, işitmede azalma, unutkanlık, konuşma ve anlamada yetersizlik, yazamama, dengesizlik, el ve ayaklarda büyüme gibi belirtilerden biri veya birkaçı görüldüğünde doktora başvurulması önemlidir.

İYİ HUYLU TÜMÖRLER DE ZAMAN ZAMAN HAYATINIZA ZARAR VEREBİLİR

İyi huylu tümörlerin dahi zaman zaman hayatı olumsuz etkileyebileceğini belirten uzmanlar, bazen çevresindeki önemli beyin damar ve sinir yapısına yapışarak tamamen çıkarılmasının mümkün olamayabileceğini ve tekrar ortaya çıkabileceğini ifade etmektedir. Nadir durumlarda, iyi huylu tümörler kötü huylu tümöre dönüşebilir. Ancak, çoğu iyi huylu tümör çevresindeki beyin dokusuna yayılmadığı için ameliyatla tam çıkarılabilme şansları yüksektir.

CEP TELEFONLARI İHTIYATLI KULLANILMALI

Ailesel faktörlerin değiştirilemeyeceğini vurgulayan uzmanlar, beyin tümörlerini önlemek için radyasyondan uzak durulması gerektiğini ve cep telefonu kullanımında ihtiyatlı olunması gerektiğini önermektedir. Cep telefonlarıyla konuşurken kulaklık kullanılmalı, uzun süreli konuşmalardan kaçınılmalı ve yatmadan önce cep telefonuyla uyumaktan kaçınılmalıdır.

Baş ağrısı şikayeti olan kişilerin doktora başvurması gereken durumlar şunlardır:

  • Ağrı sürekli ve artan kuvvetli ise,
  • İlk kez ağrı 10 yaşın altında veya 50 yaşın üstünde ortaya çıkmışsa,
  • Daha önce mevcut olan ağrı kuvvetlendiyse, şekli değiştiyse,
  • Baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en kuvvetli ağrıysa ve ağrı kesicilere rağmen geçmiyorsa,
  • Konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, kol ve bacakta uyuşmalar, güçsüzlük gibi nörolojik semptomlar baş ağrısı ile birlikteyse,
  • Baş ağrısı hep aynı bölgede ise,
  • Sabah uyandığında baş ağrısı varsa ve kusma ile rahatlıyorsa.

Bu belirtilerle karşılaşan kişilerin bir sağlık profesyoneline başvurması ve gerekli tetkikleri yaptırması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu