PÜF NOKTASI

Yiyeceklerinizi Uzun Süre Taze Tutabileceğiniz 10 Püf Noktası

Hepimiz ailemiz için en iyi ve en taze yiyecekleri isteriz, ancak her gün alışverişe gidecek fırsatı bulamayabiliriz. Bu yüzden evdeki yiyeceklerimizi taze tutmanın bir yolunu bulmamız gerekmektedir.

Hisler Aynası olarak yiyeceklerinizin tazeliğini uzun süre muhafaza edebileceğiniz 10 taktik hazırladık.

1. Sütü Dondurmak

Fazla miktarda süt aldıysanız ve uzun süre muhafaza etme ihtiyacı hissediyorsanız yapmanız gereken şey çok basit; sütü dondurun. Yapmanız gereken tek şey sütü dondurmadan hemen önce üstünden birkaç damla dökmek. Bu şekilde sütünüzü 4 – 6 hafta aralığında bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

2. Yumurtaları Buz Kalıbında Dondurmak

Eğer yumurtanın beyazını kullandınız ve sarısını ziyan etmek istemiyorsanız veya aldığınız yumurtalar beklediğinizden uzun süre kaldıysa ve bozulmasını istemiyorsanız buz kalıbında dondurup uzun süre saklayabilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Dondurmadan önce içine biraz şeker veya tuz atarsınız dokusunu muhafaza edebilirsiniz.

3. Sevdiğiniz Sosları Buzdolabı Poşetinde Saklayabilirsiniz

Artan soslar da dondurularak muhafaza edilebilir. Soslar, poşetlere döküp buzluğa atıldıktan sonra 1 saat içinde küp küp kesilip yemeklerin içine atabileceğiniz kıvama gelecektir.

4. Marul Yapraklarını Tuvalet Kağıdına Sarıp Tazeliklerini Koruyabilirsiniz

Eğer marul yapraklarını tuvalet kağıtlarına sararsanız, marulların tazeliğini en az 1 hafta daha muhafaza edebilirsiniz. Nemler tuvalet kağıdına yapışır ve yaprakların kurumasına izin vermez.

5. Elmaları Buzdolabında Aylarca Saklayabilirsiniz.

Elmalar, normalde diğer meyvelerin aksine daha uzun süre bozulmadan kalabilir. Eğer elmaları buzdolabında saklarsanız bu süreyi daha da artırabilirsiniz ve tadının da aynı kalmasını sağlarsınız. Yapmanız gereken tek şey, elmaların birbirleri ile temas etmesine izin vermeyin. Bunun için elmaların her birini peçeteye veya gazete kağıdına sarabilirsiniz.

6. Havuçları Kumda Saklamak

Bahçıvanların havuçları kumda saklamayı önermeleri hiç de şaşırtıcı bir şey değildir. Çünkü kum, su buharlaşmasını azaltır ve çürümeyi yavaşlatır.

7. Süzme Peynirlerinizi ve Kremalarınızı Baş Aşağı Çevirerek Bozulmasını Engelleyebilirsiniz.

Ekşi kremalarınızı ve süzme peynirlerinizi buzdolabına baş aşağı çevirip koyarsanız ömrünü 2 kat uzatabilirsiniz. Bu şekilde kutunun içerisinde bir boşluk yaratıp bakterilerin büyümesini engellersiniz.

8. Soğanları Su Dolu Kaplarda Saklamak

Yeşil soğanlarınızı içi su dolu kavanozlara koyarsanız, tazeliğini daha uzun süre korumasını sağlarsınız. Ayrıca ihtiyacınız kadar soğan yaprağını üst taraftan keserseniz, suda kalan kısım büyümeye devam edecektir.

9. Yeşillikleri Cam Kavanozlarda Saklamak

Cam kavanoz taze otlar için en iyi saklama kabıdır. Soğan, sarımsak ve maydanoz gibi bitkileri aromalarını bozmadan 1 ay boyunca bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.

10. Balı Cam Kavanozlarda Saklayarak Oksitlenmeden Koruyabilirsiniz.

Bal, özünü yıllarca koruyabilir, ancak bunun için doğru şekilde saklanması gerekmektedir. En iyi koruma şekli ise ağzını sıkıca kapatabileceğiniz bir cam kavanozda saklamaktadır. Metal veya çinkodan yapılmış saklama kapları balı muhafaza etmek için uygun değildir çünkü oksitlenmeye sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu