SAĞLIK

YORGUNLUK VE BİTKİNLİK İLE KENDİNİ GÖSTERİYOR

Kalp kaslarının yeteri kadar gibi kan pompalamadığında ortaya çıkan Konjestif kalp yetmezliği Nefes darlığı, yorgunluk, hızlı kilo alma, öksürük, iştahsızlık, geceleri sık idrara çıkma, çarpıntı gibi belirtilerle görülür. kalp yetmezliği hakkında bilinmesi gerekenler

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ

Bazen kalp yetmezliği olarak da adlandırılan konjestif kalp yetmezliği (KKY), kalp kasının zayıfladığı ve genellikle gerektiği gibi pompalayamadığı bir durumdur. Kalbin ana pompalama odaları büyüklüğü ve kalınlığı değişebilir, büzüşemez (sıkışamaz) ya da olması gerektiği gibi gevşeyemez (dolduramaz). Bu durum özellikle akciğerlerde, bacaklarda ve karın bölgesinde sıvı tutulumunu tetikler.

Kalp yetmezliğinin ana nedenleri koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, idiyopatik kardiyomiyopati ve diğer kalp hastalıklarıdır. Bunlardan koroner kalp hastalığı (genellikle geçmişte yaşanan bir kalp krizi öyküsü) en yaygın olanıdır.

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Kalbin vücuda yeterli miktarda kan pompalayamaması sonucu akciğerler ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimi meydana gelir. Yaygın belirtiler arasında şunlar bulunur:

  • Nefes darlığı
  • Yorgunluk
  • Şişme (ödem)
  • Hızlı kilo alma
  • Öksürük ve hırıltı
  • Kabızlık
  • Karın şişmesi

Ayrıca öksürük, iştahsızlık, geceleri sık idrara çıkma, çarpıntı gibi başka belirtiler de görülebilir. Kalp yetmezliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç durumdan kaynaklanabilir:

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ NEDENLERİ

Konjestif kalp yetmezliği, kalp kasına doğrudan ya da dolaylı olarak zarar veren birçok nedenle ortaya çıkabilir:

Koroner kalp hastalığına bağlı kalp krizi geçmişi : bu kalp kaslarında skarlaşmaya yol açabilir ve kalp yetmezliğinin en yaygın nedenidir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon):  atardamarlardaki yüksek basınç, kalbin daha kuvvetli bir şekilde pompalamaya devam etmesi gerektiği anlamına gelir.

Kalp kapak hastalığı : hasarlı kalp kapakçıkları kanın geri akmasına izin verebilir veya ileri akışı engelleyebilir.

Doğuştan kalp hastalığı : doğumdan kaynaklanan kusurlu kapaklar veya kalp odaları arasındaki anormal iletişim gibi kalp anormallikleri olabilir.

Kardiyomiyopati: Kalp kası hastalıklarında kalp kasında kalınlaşma, sertleşme veya kalpte büyüme gibi yapısal değişiklikler olur.

Miyokardit (Kalp kası iltihabı) : virüsler veya diğer enfeksiyonlar kalp kasına zarar verebilir.

Kalp aritmi: düzensiz ve hızlı kalp atışı, uzun bir süre boyunca yetersiz kasılma ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

Tiroid hastalığı: Tiroid bezi hormonu çok fazla tiroksin üretir. Bu, kalbin çalışmasını arttırır ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

Kalp yetmezliği semptomları, anemi, yüksek tuz alımı, gebelik, bazı enfeksiyonlar, böbrek hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi birçok faktörle kötüleşebilir.

KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ

Kalp yetmezliği tedavisi, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri, kalp cihazları ve cerrahi gibi çeşitli yöntemleri içerebilir. Tedaviye başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir. Kalp yetmezliği olan kişilerin düzenli doktor kontrollerine gitmeleri ve önerilen tedavilere uymaları hayati önem taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu