PÜF NOKTASI

Yumurta soymak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Yumurtayı kolay soymanın pratik yöntemleri nelerdir? Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı yumurtaların kabuğunu soymak sizin için de bir çile haline mi dönüştü… Soyarken yumurtanın yarısı da kabukla beraber parçalanıp gidiyorsa işte Püf Noktaları..

KABUĞA NEFESİNİZLE BASINÇ UYGULAYIN!

En pratik soyma yöntemlerinden ilki, kabuğa nefes ile basınç uygulamak. Bu yöntem sayesinde, kabuk bütün parça şeklinde üç ya da dört hamle ile rahatlıkla soyulacaktır.

Yumurtayı hafif ılık olunca avcunuzun içine alın. Sivri kısmını yukarıya getirin. Ağzınızla sivri kısma, üç kez nefes vererek basınç uygulayın. Bu işlem yumurtanın iki dakikadan kısa süre içinde soyulmasını sağlayacaktır. Üfleme ile yumurta soyarken yumurtanın rafadan olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü kabuk, parçalara ayrılırken dağılabilmekte.

HAŞLAMA SUYUNA KARBONAT KOYUN!

Öncelikle yumurtayı soğuk suya yerleştirin. Suyun soğuk olması, yumurtanın çatlamasını engelleyecektir. Sonrasında suya bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat koyun. Dilediğiniz kadar kaynatın. Karbonat ve su ile ne kadar vakit geçirirse o kadar hızlı soyulur.

Yumurtayı sudan aldığınızda soğuk su ile şoklayın. Böylece rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz. Soyarken su altında soyarsanız işlem, birkaç saniyeden fazla sürmez.

BARDAKTA ÇALKALAMAK DA BİR YÖNTEM…

Yumurta kabuğu soymanın en kolay yollarından bir diğeri de bardak kullanmaktır. Günlük su içtiğiniz bardağın içine yumurtayı yerleştirin. Sonrasında ağız kısmını elinizle kapatın. Yaklaşık bir dakika sallayın. Yumurtayı sallarken biraz sert olmaya özen gösterin. Sonra çıkarıp soyun. Neredeyse bütün olarak soyulduğuna şahit olacaksınız.

BİR DAKİKANIZI BİLE ALMAYACAK!

Kabuk soymanın bir diğer yolu ise yumurtayı temiz bir zeminde avuç içinizle hafif bastırarak gezdirmeniz. Bu şekilde yuvarladığınızda kabuklar baştan sona parça parça olacaktır. Böylece kabuk soyma derdinden kurtulacaksınız. Çünkü hem bütün olarak parçalara ayrılacak hem de bir dakika bile almadan soyulacaktır.

Yumurta haşlandıktan sonra buz gibi su dolu bir kaba bırakırsanız yaklaşık 40 saniye sonra kabukları soyulmaya başlayacak, kendiliğinden ayrılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu