SAĞLIK

YÜZDEKİ ÇİL VE GÜNEŞ LEKELERİNE DOĞAL ÇÖZÜM

Yüzde oluşan çiller kimi insanlara göre oldukça sevimli kimi içinse can sıkıcı ve kurtulmak istenen bir durumdur. Yüzde bulunan bu küçük kahverengi lekeler bazı insanları takıntı derecesinde rahatsız eder bu durumlarda kişiler çillerini kapatmak için ağır kapatıcı ürünlere yüklenirken bazıları da bitkisel tedavi yollarını arar. Bu yazımızda çil nedir , neden oluşur , bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir gibi çillerinden kurtulmak isteyenlerin işine yarayacak soruların cevaplarını verdik.

ÇİL LEKESİ NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çil; Özellikle yüz bölgesinde göz altlarından yanaklara olan bölgede çıkan boyun omuz gibi yerlerde de görülebilen miktarı ve renk koyuluğu kişiden kişiye değişen küçük yuvarlak kahverengi lekelere verilen isimdir.
Çilleri geçirmek için kesin çözüm yolu sağlayan yöntemlerin bir kısmı %100 tedavi sağlarken, diğerleri de ciddi oranda gözle görülür iyileşme sağlayacaktır ancak bilhassa güneş ışığından uzak durulmazsa, cildi çil oluşumuna yatkın kişiler için alacakları hiç bir önlem yeterli gelmeyecektir.

ÇİL NEDEN OLUŞUR

Kişilerde çil oluşumunun birden fazla sebebi olabilir. Bazı insanlarda çiller doğuştan olurken
bazılarında güneş ışınlarına maruz kalınım sonucu sonradan oluşur ancak ne olursa olsun çillerin var olmasına sebep olan şey melatonin adlı maddenin artışıdır ve kişiden kişiye değişen ise bu maddenin artışına sebep olan faktörlerdir.

Melatonini arttıran faktörler;

 • Fazla güneş ışını
 • Alerji
 • klor

YÜZDEKİ ÇİLLER NASIL GEÇER?

Çillerin elbette ki çeşitli tedavi yöntemleri vardır bu tedavi yöntemlerini profesyonel ve bitkisel olarak ikiye ayırabiliriz;

PROFESYONEL ÇİL TEDAVİSİ

Yüzünüzde oluşan çillerin sizi rahatsız etmesi haricinde başka başka zararları da olabilir. Kimi zaman çil zannedilen şeyler kanser belirtisi olan kahverengi lekeler dahi olabilir. Çillerinizin zararlı yada zararsız olduğunu anlamak için yapabileceğiniz tek şey bir dermatolog ile görüşmektir. Çillerin zararsızsa ama siz hala onlardan estetik anlamda rahatsızlık duyuyorsanız profesyonel anlamda uygulatabileceğiniz 2 tedavi yönteminden biri yardımıyla çillerinizden kurtulabilirsiniz.

MİKRODERMABRAZYON TEDAVİSİ

Profesyonel anlamda uygulanabilecek 2 tedaviden biri olan mikrodermabrazyon tedavisi basın ile ilgili bir tedavidir. Basınç yardımıyla yüzünüze uygulanan alüminyum parçacıkları tekrar basınç ile geri çekilir ve deri tabakasını yenilemeye yardımcı olur.

LAZER ile ÇİL VE CİLT LEKESİ TEDAVİSİ

Lazer tedavisi ile çillerinizin boyutune ve rengine göre belirlenen sayıda seanstan sonra çillerinizden kurtulmanız mümkün.

Amacı gereği uygulandığı tabakanın rengini de açan lazer tedavisi çillerinizin de rengini açacak hatta bir ihtimal kaybolmalarına bile sebep olacaktır.

ÇİLLERİ GEÇİRMEK İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Her cilt probleminde olduğu gibi çil problemi için de bazı bitkisel kürler veya besinler
önerilir. Profesyonel yöntemler kadar hızlı etki etmese bile bitkisel tedavi yöntemleri de çoğu zaman zararsızdır.
Doğal oldukları için bitkisel yöntemleri tercih edenler düzenli kullanım ile çillerinden
kurtulabilirler.

LİMON SUYU KÜRÜ GÜNEŞ LEKELERİNE İYİ GELİYOR

Çil tedavisi için en çok tavsiye edilen besinlerden biri limondur. Limon içinde bulunan asit
nedeniyle cildin rengini açan bir yapıya sahiptir bu yüzden çil tedavisi için de tavsiye edilir.
Her gun yarım limon suyunu çillerinize sürebilirsiniz.

İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ ile ÇİLLERDEN DOĞAL YOLLARLA KURTULUN!

Bir çok cilt problemi için kürleri bulunan İbrahim saraçoğlunun çiller içinde bir tarifi vardır.

MALZEMELER

 • 2 BARDAK SU
 • 1 ÇORBA KAŞIĞI ASLAN PENÇESİ OTU
 • 2 ÇORBA KAŞIĞI LAVANTA

2 bardak su kaynatırken yüzümüzü buharına tutuyor ve gözeneklerimizi açıyoruz daha sonra kaynamış su içine lavanta ve aslan pençesi otunu ekleyip bir pamuk yardımı ile yüzümüze uyguluyoruz.
Bu yöntemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

SUNA DUMANKAYA KÜRÜ

İbrahim Saraçoğlu gibi çeşitli hastalıklar için olan kürleri ile bilinen dumankayanın çil tedavisi için önerdiği kür şu şekilde;

MALZEMELER

 • 1 çorba kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • İnce kıyılmış maydanoz
 • Çay kaşığının ucu ile tuz
 • Yarım limon suyu

Yukarıda yazılı bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra temiz ve kuru yüzünüze uygulayıp 30 dakika bekletmeniz gerekmektedir. 30 dakika sonunda ılık su ile durulayabilirsiniz.

ÇİL OLUŞUMUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN GEREKENLER:

Genelde bir cilt hastalığı olarak kabul edilmese de ciltteki melatonin adlı maddenin artarak belirli bir bölgede, bilhassa da yüz, boyun ve sırt bölgesinde yoğunlaşması sonucundan ortaya çıkan, melatoninin artmasında büyük etken olan güneş ışığı maruziyeti sebebiyle zirve seviyeye oluşan, sağlık sorunu yaratmasa da estetik kaygılara çok açan bir cilt sorunudur ve çilleri geçirmek için uygulanacak dermal ya da bitkisel tedavi yöntemlerinden önce, yatkın kişiler, çil oluşumunu önlemek için almaları gereken bir takın önlemler vardır. Alerjik nedenlere bağlı olarak da oluşabilen çiller, beyaz tenli ve hassas ciltli kişilerde, yüz, boyun, sırt ve omuz bölgesinde ağırlıklı olmak üzere, ciddi bir estetik görünüm problemine yol açabilir.. Uygulanacak bitkisel çil maskeleri sayesinde çiller tamamen ortadan kaldırılamasa da, renklerini soluklaştırmak ve yoğunlaştığı bölgelerde seyrelmelerini sağlamak mümkündür.

Çilli kişiler yaz günlerinde sokağa çıkarken;

 • Yüksek korumalı güneş kremleri kullanmalı
 • Alerjik bünyeli olanlar alerjen maddelerden uzak durmalı
 • Mümkünse şapka takmalı ya da şemsiye kullanmalı
 • Havuza girip klorlu su ile temas etmek yerine denize girmeyi tercih etmelidir.
 • En ideal olanı güneşe bilhassa UV ışınlarının yoğun olduğu saatlerde hiç çıkmamalıdır.

Çillerin Oluşma Amacı Nedir?

Derimizin en üst tabakasında, epidermiste oluşan çiller, dediğimiz gibi bir cilt hastalığı değildir ve oldukça yaygındır ancak gerçekte bize vücudun verdiği sinyallerdir. Derinin yeterince korunamadığının göstergesi ve güneş ışınlarına verdiği tepkinin sonucudur aslında. Bazı insanlar bu görüntüden çok hoşlanırken, kimileri ve hatta çoğunluk bu lekelerin estetik açıdan iyi durmadığını düşünür ve çillerini yok etmek için çareler arar. “Çilleri ortadan kaldırmak, görünümlerini hafifletmek için neler yapabilirsiniz” ya da “hangi profesyonel tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz” sorularına verilebilecek bazı cevapları aşağıda bulabilirsiniz

Çillerden Kurtulmak İçin Uygulanacak Bitkisel Çil Maskeleri:

 • 1 çorba kaşığı beyaz kil
 • 1 yemek kaşığı yulaf unu
 • 3 ya da 4 yemek kaşığı portakal suyu
 • 1 çorba kaşığı ince kıyılmış nane yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı
 • 5 ila 8 damla çay bitkisi yağı

Yüzdeki çilleri sadece 1 hafta içinde tamamen geçiren ya da gözle görülür şekilde renklerini solduran bu çil maskesini yukarıda ismi geçen malzemeleri birbirine ekleyip krem kıvamına getirdikten sonra yüzünüze ve çillerin bulunduğu diğer omuz, sırt, boyun v.b. bölgelerinize ince bir tabaka halinde uygulamalısınız.
Çil maskesini ortalama 15 dakika cildinizde beklettikten sonra sıcak su ile yıkayıp, kurulanıp cildinizi nemlendirmelisiniz.

Yüzdeki Çiller İçin Uygulanabilecek Diğer Doğal Çözüm Önerileri

Keten tohumunu kaynatarak elde ettiğini su ile her gün yüzünüzü yıkayacak olursanız çil oluşumun önüne geçebilirsiniz. Çil maskesi olarak kullandığınız doğal ya da dermokozmetik merhem ve kürlerin içinde 1-2 damla doğal renk açıcı görevi gören limon damlatacak olursanız, kürlerin çilleriniz üstünde daha kesin çözüm verdiğine şahit olacaksınız. Kızılyaprak otunun kaynatılarak çay formuna getirilmesi ve dahili olarak kullanılması yani içilmesinin çiller üstünde etkili olduğu söyleniyor. Turp ve elma sirkesi ile yapılan turşu tarzındaki karışımı blenderdan geçirerek krem haline getirip cildinize uygulayabilirsiniz. Bunlar dışında cilt lekelerinizi gidermek için kullanılan maydanoz maskesi, soğan ve sirke maskesi, yoğurt maskesi, karbonat kürü gibi cilt maskeleri ve Arnavut kremi tarzındaki cilt lekesi giderici kremler de çilleri geçirmek için etkili yöntemlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu