PÜF NOKTASI

ZARAR VERMEDEN KARINCALARI EVDEN ÇIKARIN

Karıncalar biyolojik açıdan incelendiğinde harika hayvanlar. Aşırı zekiler, uyum içinde çalışırlar ve gruplarında her birinin görevi bellidir. Ancak karıncalar evinizi bastığında gözünüze pek de o kadar sevimli görünmeyebiliyorlar. Karıncalardan biri mutfağınızdaki ilgilendiği yiyeceği fark ettiğinde diğerleri de ona katılıyor ve mutfağınızı karınca sürüsü basıyor.

Karıncalar doğaları gereği duvara tırmanabildiğinden, mutfağınızdaki hazineyi keşfettiklerinde onları hiçbir şey durduramıyor. Mutlaka bir delik veya çatlak bulup oradan mutfağa sızıyorlar. Bir kötü yanı da karıncaların ısırması. Her ne kadar karıncalardan kurtulmak isteseniz de onları öldürmeye gönlünüz el vermiyor. Bu nedenle size harika bir çözüm sunuyoruz.

Karıncalardan, onlara zarar vermeden kurtulabileceğiniz o doğal yöntemler:

Tarçın

Karıncalar kokuya duyarlıdır. Hatta diğer böceklerle karşılaştırıldıklarında beş kat daha hassaslar. Bunu lehinize çevirmek mümkün. Hemen hemen herkes tarçın kokusuna bayılır. Ancak karıncalar tarçından nefret ederler. Tarçın yağı veya toz tarçını karıncaların evinize girdiği yolun üstüne dökerek onları kaçırabilirsiniz.

 • Yarım çay kaşığı toz tarçını veya tarçın yağını bir bardak suyun içine dökün. Karışıma pamuk bandırarak karıncaların geçtiği yerlere sürün.
 • Bir diğer yöntem de pencerelere, kapı girişlerine ve evin diğer girişlerine çubuk tarçın bırakmak.
 • Son bir yöntem de sprey şişesine tarçın yağı ve su ekleyip bunu karıncaların geçtiği yolların üstüne püskürtmek.

“ÇÖZÜM BEYAZ SİRKE”

Şekerli besinlerin kırıntıları, ufak tahıllar, tohumlar gibi kalıntılar, karıncaların en çok geldiği şeyler. Lavabo çevresinde bu nedenle oldukça sık görülüyorlar. Kalıcı olarak kurtulmanın mümkün olmadığını düşünseniz de aslında deneyebileceğiniz en iyi yöntem; beyaz sirke.

Özellikle sıklıkla gezdikleri noktalara; karıncalar etrafta yokken 1/1 ölçü ile karıştırılmış beyaz sirke ve su solüsyonunu bir sprey şişesine aldıktan sonra püskürtün. Hem doğal hem de etkili olan bu yöntem, doğaya ve karıncalara zarar vermeden onları ortamdan uzaklaştırmanıza imkan tanıyor.

“DÜZENLİ KULLANIM ÖNEMLİ”

Buradaki en önemli püf noktası, bu rutini en az iki hafta boyunca tekrarlamaktır. Bu nedenle genel olarak bu karışımı kullanmak, uzun vadede en iyi etkilerini sunacaktır. Beyaz sirke yerine narenciye kabuklarını da kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda daha fazla püskürtme işlemine ihtiyacınız olabilir.

Deneyenlerin birçoğundan olumlu yorum alan bu yönteme göre; karıncaların etraftaki yoğunluğuna bağlı olarak bir hafta ila bir ay arasında farkı görebileceğiniz belirtiliyor. Üstelik karıncaları öldürebilecek kimyasal içeriklerin aksine hem çevreye, hem karıncalara hem de bulunduğunuz ortama zarar vermeden bu süreci çözmenize de imkan tanıyor.

“KOKU İZLERİNİ YOK EDİYOR”

Beyaz sirkenin işe yaramasının en önemli tarafı ise; sirkedeki asitin karıncaların takip ettikleri koku izlerini ortadan kaldırmasıdır. Böylece mutfağınızın karıncalar için çekici bir ortam haline gelmesini önleyebilirsiniz.

Su

 • Eğer evinizin belli bir bölgesine karıncalar akın etmişse su yardımıyla onları kaçırabilirsiniz.
 • Eğer karıncaları bahçenizin girişinde yakaladıysanız hortumla, suyu fışkırtmadan karıncalara su dökün.
 • Merak etmeyin karıncalar suyla temas etmeleri halinde ölmeyeceklerdir. Sadece onları püskürteceksiniz.

Arnavut biberi

 • Arnavut biberi de karıncaların kaçmasına yardımcı olabilir.
 • Büyük bir tencerede su kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra içine Arnavut biberi atıp bir süre daha kaynatmaya devam edin.
 • Son olarak bu suyu karıncaların sık geçtiği yerlere azar azar dökün.

Temizlik

 • Karıncalar, buldukları hazinenin izini kaybetmemek için kendilerince iz bırakırlar.
 • Yaptıkları en sık yöntem de geldikleri yollara koku bırakmak.
 • Sprey şişesinin yarısını suyla yarısını sirkeyle doldurun.
 • Son olarak içine birkaç damla deterjan damlatın. Karıncaların geldikleri yol üzerine, çatlaklara ve deliklere spreyi sıkın.
 • Karıncaları kimyasal karışımlarla evden kovmak da mümkün. Ancak hem evinize kimyasal bulaştırmış olacaksınız hem de bu minik canlıların ölümüne neden olacaksınız.
 • Karıncalara zarar vermeden onları evden çıkarmanın doğal yöntemlerinin anlatıldığı yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu