PÜF NOKTASI

ZOR ANLAŞILAN ACİL MÜDAHALE GEREKEN VÜCUT SİNYALLERİ

Sürekli Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Özellikle küçük soğuk algınlıklarından sonra nefes almak zorlaşıyorsa veya halsizlik hissi sürüyorsa, gizli zatürrenin habercisi olabilir. Nefes alıp verirken ıslık sesi duyulması, asabi ruh hali ve solgunluk gibi semptomlar varsa, bir doktora başvurmak akıllıca olacaktır.

Cildinizin Herhangi Bir Yerinde Şişkinlik Varsa

Cildinizdeki şişlikleri genellikle göğüste veya kasıklarda kontrol etmek alışkanlığı olsa da, vücudun herhangi bir yerindeki şişlik ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. İlk olarak bir deri hastalıkları uzmanına başvurmak önemlidir.

Saçlarınız Çok Dökülüyorsa

Saç dökülmesi, vücudumuzdaki endokrin sistemini etkileyebilecek bir işarettir. Saç yapısında değişiklikler veya dökülmeler hormon dengesizliklerinin habercisi olabilir. Eğer sürekli yorgunluk, sinirlilik, kilo değişiklikleri gibi belirtilerle birlikte saç dökülmesi varsa, endokrinoloji bölümüne başvurmak önemlidir.

Birden Bire Gelişen Nefes Darlıkları

Aniden ortaya çıkan nefes darlıkları genellikle reflü veya kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Eğer sürekli olarak nefes darlığı yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Regl Dönemleriniz Çok mu Ağrılı Geçiyor?

Ağrılı regl dönemleri, endometriyozis hastalığının bir işareti olabilir. Eğer yetişkin bir birey regl dönemini aşırı ağrılı geçiriyorsa, bir jinekologdan yardım almalıdır.

Bebeğinizin Uyku Düzeni Bozuksa ve Huzursuzsa

Bebeklerin huzursuzluğu bağırsak kurtlarına bağlı olabilir. Ciltteki kaşıntılar belirgin olmasa da, eğer bebek sürekli huzursuzsa, doktor görüşü önemlidir.

Yılda 2 Kereden Fazla Olan Boğaz Enfeksiyonu

Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları, streptokoksik enfeksiyonlara ve romatizmal hastalıklara yol açabilir. Eğer sık boğaz enfeksiyonu geçiriyorsanız ve eklem ağrıları yaşıyorsanız, romatoloğa başvurmanız önerilir.

Cildinizin Rengi Kısmen Yada Tamamen Değiştiyse

Ciltteki beklenmedik renk değişiklikleri, karaciğer rahatsızlıklarının veya demir alımının fazla olmasının bir belirtisi olabilir. Ciltteki renk değişiklikleri hemen doktora başvurmayı gerektirebilir.

Küçük Yaraların Bile İyileşmesi Uzun Zaman Alıyorsa

Kesik yaraların uzun süre iyileşmemesi, bazal hücreli karsinom türü kanserin belirtisi olabilir. Erken teşhis önemlidir.

Göz Bebeğiniz Her Türlü Işıkta Büyükse

Büyümüş göz bebekleri, enfeksiyonlar, sinir hastalıkları veya oftalmolojik sorunların bir işareti olabilir. Tek başına göz bebeği büyüklüğü bile görüş kaybına neden olabilir. 3 gün içinde bir uzmana başvurmak önemlidir.

Genelde Küçük sağlık sorunlarını çoğumuz görmezden geliyoruz. Çok azımız halsizlikten veya değişik bir yerimizde çıkan sivilceden dolayı doktora gidiyor. İstatistiklere göre kadınlar sağlıklarına erkeklerden daha çok önemsiyor. Çok belli bir hastalık belirtileri olmasa da kadınlar daha çok sağlık kuruluşlarına baş vuruyor ve buda tabi ki olan bir hastalığın başlangıç evresinde fark edilmesini, daha kolay ve çabuk tedavi edilebilmesini sağlıyor. Erkeklerse küçük gördüğü sağlık problemlerinin doktordan yardım almadan zaman içinde geçeceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu